Խորենացու և Սարի Թաղի դեպքերը «Ժառանգությունը» «բիրտ ուժի ցուցադրության ամենացայտուն շքահանդես» է որակել
30/07/2016 12:18
«Ժառանգություն» կուսակցությունը Սարի Թաղում և Խորենացի փողոցում տեղի ունեցած դեպքերն ու ոստիկանության գործողությունները որակել է՝ որպես «մարդու իրավունքների խախտումների, բիրտ ուժի ցուցադրության ամենացայտուն շքահանդես»:
«Իշխող վարչախումբը ֆիզիկապես նվաստացրեց, ահաբեկեց ու ձերբակալեց հարյուրավոր քաղաքացիների, այդ թվում լրագրողների` խաղաղ հավաքների իրենց սահմանադրական իրավունքն իրացնելու համար: Ուշ գիշերային ձերբակալություններից շատերն ուղեկցվում էին քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների աննախադեպ բռնություններով, սարսափազդու ճայթուկների ու պայթուցիկների կիրառմամբ», - մասնավորապես ասված է կուսակցության տարածած հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ բերման ենթարկված քաղաքացիների թվում էին «Ժառանգության» անդամներ Արմեն Մարտիրոսյանը, Դավիթ Սանասարյանը, Հովսեփ Խուրշուդյանը, Սուսաննա Մուրադյանը:
Կուսակցությունը պահանջում է իշխանության հրաժարականը և նշում, որ առանց երկրի ներսում քաղաքացիական և մարդու իրավունքների հարգման և պատշաճ պաշտպանության, առողջ բանավեճի, երկխոսության ու արդարության հնարավորություններն ի չիք կդառնան, իսկ հանրապետությունը կհայտնվի անկանխատեսելի ու անձև քաոսի դեմհանդիման, ինչը կարող է ազգային անվտանգության լուրջ սպառնալիք դառնալ:

«Наследие»: Действия полиции в Сари Тахе и на улице Хоренаци – «ярчайшая демонстрация проявлений грубой силы и нарушений прав человека»
30/07/2016 13:37
Партия «Наследие» квалифицирует произошедшие накануне в Сари Тахе и на улице Хоренаци в Ереване инциденты и действия полиции как «ярчайшую демонстрацию проявлений грубой силы и нарушений прав человека».
«Властвующий режим физически унизил, задержал и применил насилие по отношених к сотням граждан, в том числе журналистам, за реализацию их конституционного права на мирные собрания. Многие из арестов поздно ночью сопровождались беспрецедентным насилием полицейских в гражданской одежде, применением ужасающих петард и взрывчаток», - в частности говорится в распространенном партией заявлении.
Отмечается также, что в числе задержанных граждан находятся члены партии «Наследие» – Армен Мартиросян, Давид Санасарян, Овсеп Хуршудян, Сусанна Мурадян.
Партия «Наследие» требует отставки действующей власти и отмечает, что без уважения и надлежащей защиты внутри страны гражданских прав и прав человека, возможности здоровой дискуссии, диалога и правосудия будут сведены на нет, а страна окажется перед лицом непрогнозируемого и бесформенного хаоса, что может стать серьезной угрозой для национальной безопасности.