Կանադայի իշխանությունները խնդրում են ամերիկացիներին իրենց երկիր զենք չբերել
Կանադայի կառավարությունը դիմել է ամերիկացիներին՝ խնդրելով երկիր մուտք գործելիս իրենց հետ զենք չբերել, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
«Մենք խնդրում ենք ձեզ զենքը թողնել տանը, եթե պատրաստվում եք ճանապարհորդել Կանադայում կամ Կանադայի տարածքով անցնել: Եթե դուք, այնուամենայնիվ, ուզում եք ճանապարհորդել հրազենով, ապա այն պետք է հայտարարագրել հենց առաջին անցակետում»,-ասված է հայտարարությունում:
Ինչպես նշվում է, այդ խնդրանքը պայմանավորված է նրանով, որ հաճախակի են դարձել ամերիկացիների կողմից արգելված զենք Կանադայի տարածք անցկացնելու փորձերը:
Կանադայում և ԱՄՆ-ում զենք կրելու վերաբերյալ օրենքները շատ տաբեր են, ասվում է հոդվածում: Եթե ամերիկացիներն իրավունք ունեն հասարակական վայրերում զենք կրել՝ Սահմանադրությանը համապատասխան, ապա կանադացիներին դրա համար պետք է համապատասխան թույլտվություն ստանալ:

Власти Канады попросили американцев не ввозить в страну оружие
Канадское правительство обратилось к американцам с просьбой не ввозить свое оружие на территорию страны, передает Gazeta.ru.
«Мы настоятельно просим вас оставлять оружие дома, если собираетесь путешествовать по Канаде или транзитом через Канаду. Если вы все же хотите путешествовать с огнестрельным оружием, то его нужно задекларировать на первом пропускном пункте», — говорится в заявлении.
Как отмечается, данная просьба вызвана участившимся случаями попыток ввоза американцами запрещенного оружия на территорию Канады.
Канада и США имеют очень разные подходы к законам о ношении оружия, говорится в статье. Если американцы имеют право владения и ношения оружия в общественных местах в соответствии с Конституцией, то канадцам для этого необходимо получить соответствующее разрешение.