Մնացական Բիչախչյանը պարզաբանում է, թե որ դեպքում է հնարավոր հին նմուշի անձնագիր ստանալ
ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանը պարզաբանում է ներկայացրել, թե որ դեպքում կարող է փոխարինվել անձնագիրը՝ հին նմուշի անձնագիր ստանալու ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրության համաձայն:
«Հին նմուշի անձնագիր ստանալու ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրության համաձայն նշված անձնագիրը կարող է փոխանակվել
1. դրանում պարունակվող տեղեկությունները փոխելու,
2. գրառումներում անճշտություններ հայտնաբերելու,
3. անձնագիրն օգտագործման համար ոչ պիտանի լինելու,
4.վավերականության ժամկետը լրացած լինելու դեպքերում:
Տարածքային անձնագրային ծառայություններին իմ կողմից հանձնարարվել է առանց նշված հիմքերի առկայության, ուղղակի քաղաքացու ցանկությամբ նշված անձնագրերը չփոխանակել:
Անհրաժեշտ է տեղեկանալ նաև, որ հին նմուշի անձնագրի վավերականության ժամկետը կարող է երկարաձգվել մեկ անգամ 5 տարով:
Բացառություն կարող է լինել միայն մեկ դեպքում, երբ անձնագրի վավերականության ժամկետի ավարտին մնացել է 6 ամսից քիչ ժամկետ և քաղաքացին ճամփորդում է այնպիսի երկիր, որտեղից պահանջվում է անձնագրի առնվազն 6 ամսյա վավերականության ժամկետ:
Պահանջը պայմանավորված է տեղերում հերթերից խուսափելու, ինչպես նաև այն քաղաքացիների անձնագիր ստանալու իրավունքը անխոչընդոտ իրացնելու նպատակով, որոնց անձնագրերը բավարարում են վերը նշված պահանջներին և ենթակա են փոխանակման:
Հորդորում ենք չանհանգստանալ, քանի որ ներկայիս իրավակարգավորումների համաձայն մինչև 2019թ. հունվարի 1-ը քաղաքացին կարող է դիմել հին նմուշի անձնագիր ստանալու համար», - Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Մնացական Բիչախչյանը:

Мнацакан Бичахчян уточнил, в каких случаях можно получить паспорт старого образца
Начальник Паспортно-визового управления полиции Армении Мнацакан Бичахчян представил на своей странице в Facebook разъяснения в связи с тем, в каких случаях можно получить паспорт старого образца в соответствии со вступившими в силу  законодательными изменениями.
«Согласно законодательным изменениям, паспорт старого образца может быть заменен в следующих случаях:
1. необходимости изменения содержащихся в нем данных;
2. обнаружения в записях неточностей;
3. непригодности паспорта для дальнейшего использования;
4. истечения срока действия паспорта.
Необходимо также знать, что срок действия паспорта старого образца может быть продлен один раз и на пять лет.
Исключением могут быть лишь случаи, когда до истечения срока действия паспорта осталось менее 6 месяцев, а гражданин путешествует в страну, в которой требуется минимум 6-месячный срок действия паспорта», - написал Мнацакан Бичахчян.
Отмечается также, что согласно законодательным изменениям, вступившим в силу с 6 августа, допустимый срок для получения паспортов старого образца – 1 января 2019 года.