Բելգիան վերջին երկու տարիներին մոտ 740 մլն եվրո է հատկացրել ահաբեկչության դեմ պայքարի համար
Բելգիայի դաշնային կառավարությունը վերջին երկու տարիներին մոտ 740 մլն եվրո է հատկացրել ահաբեկչության դեմ պայքարի և նախազգուշական միջոցառումների համար, հայտնում է «Интерфакс»-ը՝ հղում անելով բելգիական ԶԼՄ-ներին:
«Պետք է հստակ պատկերացնել, որ Բելգիան երբեք լրջորեն չի ընդունել խոշոր սպառնալիքը, և այդ բնագավառում, ինչ-որ առումով, մենք սկսել ենք մաքուր էջից: Անհրաժեշտ էր միջոցներ ձեռնարկել», - ԶԼՄ-ները մեջբերում են բելգիական կառավարության ներկայացուցչի խոսքը:
Այդ գումարից արդեն իրացվել է 640 միլիոնը, որը ծախսվել է իրավապահ մարմինների լրացուցիչ թվով աշխատակիցների գործի դնելու, կայարանների անվտանգության ապահովման և հատուկ սարքավորումներ գնելու վրա: Հատկացված գումարից դեռ պետք է օգտագործվի 100 մլն եվրո։

Бельгия за последние два года выделила около 740 млн евро для борьбы с терроризмом
Федеральное правительство Бельгии выделило около 740 млн евро на меры предупреждения и борьбы с терроризмом за последние два года, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на бельгийские СМИ.
«Надо ясно представлять, что Бельгия никогда всерьез не воспринимала крупную угрозу, и в этой области, в каком-то смысле, мы начали с белого листа. Было необходимо предпринять меры», - приводят СМИ слова представителя бельгийского правительства.
Из этой суммы уже освоены 640 млн, которые пошли на задействование дополнительного числа сотрудников правоохранительных органов, обеспечение безопасности вокзалов и закупку спецоборудования. Из выделенных еще предстоит использовать 100 млн евро.