Երևանում ռազմական տեխնիկայի ցուցադրումից հետո Բաքուն փորձում է հանգստացնել իր հասարակությանը
Անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ ցուցադրված զինտեխնիկան ավելի շատ զսպող նշանակություն ունի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տարածաշրջանային ռազմաքաղաքականության հարցերով մեկնաբան Տարոն Հովհաննիսյանը:
«Բոլորս էլ հասկանում ենք, որ նման նշանակության տեխնիկաների կիրառումը հանդիսանում է այն զսպող մեխանիզմը, որը հնարավորինս թույլ չի տա, որպեսզի ինչ-որ լայնածավալ գործողություններ ծավալվեն», - նշեց Տ.Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը մեծ քանակությամբ զինտեխնիկա է ձեռք բերում և այդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը հիմնական շեշտը դնում է ձեռքբերած տեխնիկայի հնարավորության վրա:
«Փորձում են արցախյան հակամարտության ռազմական լուծման տարբերակը շոշափել իրենց ձեռք բերած տեխնիկայի վրա հենվելով, բայց, իրականում, մեր այս վերջին ձեռքբերումը մեծ նշանակություն ունի այն առումով, որ, ամեն դեպքում, ուժերի հավասարակշռությունը պահպանվում է դրանց շնորհիվ ու Ադրբեջանին թույլ չի տա ռազմական ճանապարհով քայլերի գնալ», - նշեց Տարոն Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի արձագանքներին՝ մեկնաբանը նշեց, որ դեռևս սեպտեմբերի 16-ի փորձերի ժամանակ էին արձագանքներ եղել:
«Արձագանքները կարող ենք ըստ նշանակության և տեսակետի դիտարկել: Եղան իշխանամետ ու որոշակի ընդդիմադիր արձագանքեր: Իշխանամետ արձագանքները, բնականաբար, այն թեզն էին առաջ տանում, որ դրանք ՀՀ զինված ուժերինը չեն, ռուսական բազաներինն են: Իրականում սրանով նրանք փորձել են հանգստացնել հասարակությանը, քանի որ նրանք ներքին հասարակությանը անընդհատ համոզում են, որ ռազմական առումով իրենք գերակշիռ դիրքում են և բալանսը իրենց կողմն է», - ասաց Տարոն Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ ադրբեջանական իշխանամետ կողմին ձեռք չի տալիս, որ Հայաստանը ունի նման զինտեխնիկա, որոնցից, մասնավորապես, «Իսկանդերները» Ադրբեջանի համակարգերի համար շատ դժվար խնդիր կլինի որսալ, չեզոքացել:
«Բնականաբար, շատ անհարմար իրավիճակում են հայտնվում հասարակության առաջ ու պետք է ինչ-որ բաներ անեին, բայց նույն այդ ընդդիմադիրները այսպես էին ասում՝«մեզ մի խաբեք, բոլորս էլ տեսնում ենք, որ ՀՀ զինված ուժերում կան այդ զենքերը և ավելի լավ է մեզ ասեք, թե դրանք ինչպես են փոխում իրավիճակը, և մենք իմանանք՝ ինչ անել այդ իրավիճակում, ոչ թե  հեքիաթներ պատմեք»», - ընդգծեց փորձագետը:

Баку пытается успокоить свое общество после показа военной техники в Ереване – эксперт
Продемонстрированная на параде по случаю 25-летия независимости Армении военная техника имеет больше сдерживающее значение, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт по региональной политике Тарон Ованнисян.
«Мы все понимаем, что применение военной техники подобного назначения  является тем сдерживающим механизмом, который не допустит развертывания широкомасштабных военных действий», - отметил Т.Ованнисян.
По его словам, Азербайджан приобретает большое количество военной техники и военно-политическое руководство этой страны делает основной акцент на возможностях приобретенной техники.
«Они пытаются прощупать варианты военного решения карабахского конфликта, основываясь на приобретенной технике. Однако в действительности наше последнее приобретение  имеет важное значение в том смысле, что благодаря этому во всех случаях соблюдается баланс сил, что не позволит Азербайджану пойти на военный путь решения конфликта», -  отметил Т.Ованнисян.
Касаясь реакции азербайджанской стороны, эксперт отметил, что обсуждения начались еще во время репетиций 16 сентября.
«Были провластные и оппозиционные отклики. Провластные, естественно, продвигали тот тезис, что эта техника принадлежит не Вооруженным силам Армении, а российским базам. В действительности, они тем самым пытаются успокоить азербайджанское общество, поскольку постоянно убеждают его в том, что в военном плане они имеют превосходство и баланс на их стороне», - сказал эксперт.
По его словам, азербайджанское руководство не устраивает, что в распоряжении Армении находится такая военная техника, в частности ОТРК «Искандер», перехватить которые будет для систем Азербайджана довольно сложно.
«Естественно, они оказались в очень неловком положении перед своим обществом и должны что-то делать. Но те же оппозиционеры заявляли: «не обманывайте нас, мы все видим, что ВС Армении имеют эти вооружения и вместо того, чтобы рассказывать нам сказки, лучше сказать, как они меняют ситуацию, чтобы мы знали, что делать в этой ситуации»», - подчеркнул эксперт.