Էրդողան. ԱՄՆ-ն սիրիացի քրդերին զենք է մատակարարում
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները Սիրիայում զինված  քուրդ խմբավորումներին մատակարարում է ռազմամթերք, իսկ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը նրան տեղեկացրել է՝ այդ մասին որևէ տեղեկություն չունի, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ես Բայդենին նախօրեին հարցրել եմ, դուք տեղյա՞կ եք այդ մասին: Նա պատասխանել է՝ ոչ, այդ ժամանակ ես ասել եմ, որ տեղեկացված եմ»,- հայտարարել է Էրդողանը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն զենք մատակարարելով քրդերին, ովքեր պայքարում են «Իսլամական պետության» զինյալների դեմ Սիրիայի սահմանին՝ «սխալ գործողություններ» է իրականացնում ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ:

Эрдоган: США доставили сирийским курдам самолеты с оружием
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что самолеты США поставили вооружение для курдских формирований в Сирии, при этом вице-президент США Джо Байден сообщил ему, что не располагает такой информацией, передает РИА Новости.
«Я спросил об этом вчера вице-президента Байдена, вы об этом в курсе? Он ответил – нет, тогда я сказал, что я осведомлен», — заявил Эрдоган.
Он отметил, что предоставляя военную помощь курдским ополченцам, воюющим против группировки «Исламское Государство» у турецкой границы с Сирией, США совершают «неверные действия» на глазах у всего мира.