Էստոնիայում կտեղակայվի 800 բրիտանացի զինծառայող
Մեծ Բրիտանիան Էստոնիա կուղարկի ծանր զինտեխնիկայով գումարտակ, հայտնում է Lenta.ru -ն՝  հղում անելով Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարար Մայքլ Ֆելոնին:
Նրա խոսքով՝ գումարտակի կազմում կլինի 800 զինծառայող, նրանց ենթակայության տակ կլինեն տանկեր, հրետանու մարտական մեքենաներ և անօդաչու թռչող սարքեր:
Գումարտակը կտեղակայվի 2017 թվականի գարնանը: Էստոնիայում բրիտանացիները կմիանան Ֆրանսիայից և Դանիայից ուժերին:
«Այդ ստորաբաժանումը կլինի իր բնույթով պաշտպանական, բայց այն կլինի ամբողջովին մարտունակ»,- ընդգծել է Ֆելոնը:
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ն հաստատել է Լեհաստանում և բալթյան 3 երկրներում չորս երկրների կոնտինգենտների տեղակայման ծրագիրը: Նշվում է, որ այդ քայլերն իրականացվում են տարածաշրջանում Ռուսաստանի «մտավախություններ առաջացնող» գործողությունների արձագանքման ռազմավարության շրջանակում:

В Эстонии разместят 800 британских военнослужащих
Великобритания направит в Эстонию батальон с тяжелым вооружением, передает Lenta.ru со ссылкой на министра обороны Соединенного Королевства Майкла Фэллона.
По его словам, в составе подразделения будет 800 военнослужащих, на его вооружении будут танки, боевые машины пехоты и беспилотные летательные аппараты.
Батальон будет развернут весной 2017 года. В Эстонии британцы присоединятся к силам из Франции и Дании. «Этот батальон будет по своему характеру оборонительный, но он будет полностью боеспособным», — подчеркнул Фэллон.
Ранее НАТО одобрило план размещения контингентов четырех стран в Польшу и три балтийских республики. Отмечается, что эти шаги делаются в рамках стратегии реагирования на «вызывающие опасения» действия России в регионе.