Դուտերտեն հայտարարել է, որ Թրամփն իրեն աջակցում է թմրավաճառների դեմ պայքարում
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեի հետ, որի ժամանակ հավանություն է տվել երկրում թմրավաճառների դեմ տարվող պայքարում Դուտերտեի գործողություններին, հայտնում է РИА Новости-ն:
Միջազգային հանրությունը բազմիցս քննադատել է Ֆիլիպիններում թմրավաճառության դեմ տարվող պայքարի՝ Դուտերտեի մեթոդները։
Ուրբաթ Թրամփն ու Դուտերտեն, ըստ ֆիլիպինյան իշխանությունների, «շատ ուշագրավ և կենդանի» հեռախոսազրույց են ունեցել, որը տևել է 7 րոպե։ Զրույցի ընթացքում Թրամփը Դուտերտեին հրավիրել է 2017 թվականին Սպիտակ տուն այցելել։
«Եվ նա ինձ հաջողություններ մաղթեց իմ արշավում»,- ասել է Դուտերտեն։ Նրա խոսքով՝ Թրամփը կարծում է, որ թմրավաճառության դեմ երկրում տարվող պայքարը «ճիշտ ուղով» է ընթանում։
Մայիսին ընտրված Դուտերտեն «պատերազմ» է հայտարարել թմրամոլների և թմրավաճառների դեմ։ Ոստիկանության վերջին տվյալների համաձայն՝ Դուտերտեի նախագահ դառնալուց ի վեր երկրում թմրանյութերի հետ կապված մոտ 3 հազար  մարդ է սպանվել։

Дутерте заявил, что Трамп поддержал его кампанию против наркоторговли
Избранный президент США Дональд Трамп, пообщавшийся по телефону с президентом Филиппин Родриго Дутерте, одобрил его действия в борьбе с наркоторговлей в стране, сообщила пресс-служба Дутерте, передает РИА Новости.
Мировая общественность неоднократно осуждала методы борьбы с наркоторговлей на Филиппинах.
По данным филиппинских властей, в пятницу глава Филлиппин и избранный президент США провели «очень увлекательную, оживленную»  беседу по телефону. В ходе разговора, продолжавшегося семь минут, Трамп пригласил Дутерте посетить Белый дом в 2017 году.
«И он пожелал мне успехов в моей кампании», — заявил Дутерте после телефонного разговора. По его словам, Трамп считает, что борьба с наркоторговлей в стране ведется «верным путем».
Избранный в мае Дутерте выступает за полномасштабную борьбу с наркозависимыми людьми, а также с теми, кто распространяет наркотики. Согласно последним данным полиции, с момента прихода к власти Дутерте в стране были убиты около 3 тысяч человек, связанных с наркоторговлей, в том числе в ходе расследования преступлений в этой сфере.