Աստանայում մեկնարկել են Սիրիայի թեմայով բանակցություններ
Ղազախստանի մայրաքաղաքում երկուշաբթի մեկնարկել են Սիրիայի հակամարտության կարգավորմանը նվիրված բանակցությունները: Հանդիպումն ընթանում է Rixos հյուրանոցում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Գլխավոր հարցերը, որոնք պետք է լուծեն պատվիրակությունները, նախևառաջ Սիրիայի կառավարության և զինված ընդդիմության պատվիրակությունները, հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումն է և քաղաքական բանակցային գործընթացի ծավալումը՝ փետրվարի 8-ին Ժնևում կոնսուլտացիաներ կազմակերպելու համար: Կողմերն աշխատում են նաև ամփոփիչ փաստաթղթի ընդունման վրա, սակայն դրա հեռանկարներն առայժմ պարզ չեն:
Ընդամենը բանակցություններին մասնակցում է յոթ պատվիրակություն՝ Սիրիայի կառավարության և ընդդիմության, զինադադարի վերաբերյալ դեկտեմբերի 29-ի համաձայնագրի երաշխավոր երկրների (Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) պատվիրակությունները, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի Սիրիայի խնդրով հատուկ դեսպանորդ Ստաֆան դե Միստուրայի անձնախումբը և Ղազախստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջորջ Քրոլը՝ դիտորդի կարգավիճակով:
Ռուսաստանի պատվիրակությունը գլխավորում է ՌԴ նախագահի սիրիական կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտևը, Իրանինը՝ արտաքին գործերի փոխնախարար Հոսեյն Ջաբերի Անսարին, Թուրքիայինը՝ երկրի ԱԳ նախարարության Մերձավոր Արեւելքի և Աֆրիկայի գործերով խորհրդականի տեղակալ Սեդաթ Օնարը: Որպես Սիրիայի կառավարության պատվիրակության ղեկավար հանդես է գալիս ՄԱԿ-ին առընթեր Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաֆարին: Ընդդիմությունը ներկայացված է զինված խմբավորումներով, որոնք գործում են նախեւառաջ երկրի հյուսիսում եւ կենտրոնական մասում, մասամբ՝ հարավում: Գլխավոր բանակցորդներից մեկը «Ջեյշ ալ Իսլամ»-ի ներկայացուցիչ Մուհամեդ Ալյուշն է:
Նախատեսվում է, որ բանակցությունները կավարտվեն հունվարի 24-ին, պլանավորված է ամփոփիչ մամուլի ասուլիս: Աստանայի հանդիպման կազմակերպիչները և դրա մասնակիցները չեն բացառում, որ անհրաժեշտության դեպքում աշխատանքը կարող է երկարացվել:

В Астане проходят переговоры по Сирии
Переговоры по Сирии стартовали в понедельник столице Казахстана. Встреча проходит в отеле Rixos, сообщает ТАСС.
Главные вопросы, которые предстоит решить делегациям, прежде всего правительства Сирии и вооруженной оппозиции, - укрепление режима прекращения огня и продвижение политического переговорного процесса для организации консультаций в Женеве 8 февраля. Стороны работают и над принятием итогового документа, однако его перспективы пока не ясны.
Всего в переговорах принимают участие семь делегаций: правительства и оппозиции Сирии, стран-гарантов соглашения по перемирию от 29 декабря (Россия, Турция, Иран), команда спецпосланника генерального секретаря ООН по Сирии Стаффана де Мистуры и посол США в Казахстане Джордж Крол в качестве наблюдателя. Российскую делегацию возглавляет спецпредставитель президента РФ по сирийскому урегулированию Александр Лаврентьев, иранскую - заместитель министра иностранных дел Хосейн Джабери Ансари, турецкую - заместитель советника МИД Турции по делам Ближнего Востока и Африки Седат Онал.
В качестве главы делегации правительства Сирии выступает постоянный представитель САР при ООН Башар Джаафари. Оппозиция представлена вооруженными группировками, действующими прежде всего на севере и в центре страны, отчасти на юге. Один из главных переговорщиков - представитель «Джейш аль-Ислам»  Мухаммед Аллюш.