Մոլդովան ցանկանում է չեղարկել ՆԱՏՕ-ի հետ համաձայնագիրը
Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը հայտարարել է, որ մտադիր է Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարության հետ փետրվարին կայանալիք հանդիպմանը բարձրացնել դաշինքի հետ համաձայնագրի չեղարկման հարցը,  հայտնում է РИА Новости-ն:
«Մտադիր եմ պնդել Քիշինևում նԱՏՕ-ի բյուրո բացելու մասին համաձայնագրի չեղարկման հարցը։ Ավելին, մտադիր եմ Բրյուսելում առաջարկել համաձայնագիր՝ ՆԱՏՕ-ի կողմից Մոլդովայի չեզոքությունը ճանաչելու վերաբերյալ», - հայտարարել է Դոդոնը։
2016 թվականի նոյեմբերի վերջին Մոլդովայի վարչապետը և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը ստորագրել էին համաձայնագիր՝ Քիշինևում ՆԱՏՕ-ի բյուրո բացելու վերաբերյալ։ Համապատասխան փաստաթուղթն ավելի ուշ վավերացրել էր հանրապետության խորհրդարանը։

Молдавия хочет добиться от НАТО признания нейтралитета страны
Президент Молдавии Игорь Додон заявил РИА Новости, что намерен предложить на встрече с руководством НАТОв Брюсселе в феврале соглашение о признании нейтралитета республики со стороны альянса,  передает РИА Новости.
«Намерен настаивать на отмене соглашения об открытии (бюро) связи НАТО в Кишиневе. Более того, намерен предложить в Брюсселе в феврале соглашение о признании нейтралитета Молдавии со стороны НАТО», — заявил Додон РИА Новости
В конце ноября 2016 года премьер-министр Молдавии и генеральный секретарь НАТО подписали соглашение об открытии бюро по связям НАТО в Кишиневе. Соответствующий документ позже ратифицировал парламент республики.