Սենատի հանձնաժողովն աջակցել է պետքարտուղարի պաշտոնում Թիլերսոնի թեկնածությունը
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը աջակցել է պետքարտուղարի պաշտոնում ExxonMobil նավթային ընկերության նախկին ղեկավար Ռեքս Թիլերսոնի թեկնածությունը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Հանձնաժողովի անդամների տեսակետները բաժանվել են՝ ըստ կուսակցական պատկանելության. 11 հանրապետականներ կողմ են քվեարկել, 10 դեմոկրատներ՝ դեմ:
Պաշտոնը ստանձնելու համար Թիլերսոնը պետք է ստանա Ներկայացուցիչների պալատի անդամների հավանությունը. 100-ից առնվազն 51 ձայն:
Հանրապետականները Սենատում մեծամասնություն են կազմում՝ 52 ձայն: Սակայն մի քանի ազդեցիկ հանրապետականներ, այդ թվում՝ Ջոն Մաքքեյնը, Լինդսի Գրեմն ու Մարկո Ռուբիոն, ավելի վաղ քննադատել են Թիլերսոնի թեկնածությունը, բայց հետո որոշել աջակցել նրան:

Комитет сената США одобрил кандидатуру Тиллерсона на пост госсекретаря
Комитет сената США по иностранным делам поддержал кандидатуру экс-главы нефтяной компании ExxonMobil Рекса Тиллерсона на пост госсекретаря, передает русская служба BBC.
В ходе голосования мнения сенаторов, входящих в комитет, разделились по партийной принадлежности: 11 республиканцев проголосовали за Тиллерсона, 10 сенаторов от Демократической партии - против.
Теперь для вступления в должность Тиллерсону необходимо заручиться поддержкой всей палаты, то есть получить минимум 51 голос из 100.
Республиканцы имеют в сенате большинство в 52 голоса. Несколько влиятельных республиканцев, в том числе сенаторы Джон Маккейн, Линдси Грэм и Марко Рубио, ранее критиковали кандидатуру Тиллерсона, но в итоге решили поддержать ее.