ՄԱԿ. Սիրիացիների 85 տոկոսն ապրում է աղքատության մեջ
Սիրիայում հակամարտության վեց տարիները երկիրը վերածել են ավերակների և հանգեցրել այն բանին, որ նրա բնակիչների մոտ 85 տոկոսն ապրում է աղքատության մեջ: Այդ մասին նախօրեին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ հումանիտար հարցերով տեղակալ Սթիվեն Օ՛Բրայենը՝ ելույթ ունենալով Անվտանգության խորհրդի նիստում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նա հիշեցրել է, որ հաջորդ ամսին նշվելու է Սիրիայի հակամարտության վեցերորդ տարելիցը:
«Դիմակայության վեց տարիներն ամայացրել են երկիրը, նրա ժողովրդին, նրա երեխաներին: Սիրիացիների երկիրն ավերակների մեջ է, նրանց մերձավորներն սպանվել կամ վիրավորվել են: Բնակչության մեծ մասը՝ մոտ 13,5 մլն մարդ, պաշտպանության և մարդասիրական օգնության սուր կարիք ունի: Սիրիացիների մոտ 85 տոկոսն ապրում է աղքատության մեջ, ընդ որում բնակչության երկու երրորդից ավելին ծայրահեղ աղքատության ճիրաններում է», - ասել է նա:

В ООН заявили, что 85% сирийцев живут в нищете
Шесть лет конфликта в Сирии оставили страну в руинах и привели к тому, что почти 85% ее населения живет в нищете. Об этом заявил в среду заместитель генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Стивен О'Брайен на заседании Совета Безопасности,  передает ТАСС.
Он напомнил, что в следующем месяце будет отмечаться шестая годовщина конфликта в Сирии.
«Шесть лет противостояния опустошили страну, ее народ, ее детей. Страна сирийцев лежит в руинах, их близкие были убиты или ранены. Большая часть населения - около 13,5 млн человек - остро нуждается в защите и гуманитарной помощи. Почти 85% сирийцев живут в бедности, при этом более двух третей населения находятся в крайней нищете», - сказал О'Брайен.