Օլանդ. Թրամփը չպետք է հարաբերությունները փչացնի Ֆրանսիայի հետ
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ամերիկացի իր գործընկեր Դոնալդ Թրամփին հիշեցրել է երկու երկրների միջև լավ հարաբերությունները պահպանելու կարևորությունը, հայտնում է ТАСС-ը։
«Միշտ վատ է թեկուզ փոքր անվստահություն արտահայտել բարեկամական երկրի նկատմամբ։ Ես ինքս երբեք ինձ թույլ չեմ տալիս նման արտահայտություններ բարեկամական երկրների նկատմամբ ու խնդրում եմ ԱՄՆ նախագահին նման բան չանել Ֆրանսիայի հանդեպ», - ասել է Օլանդը։
Associated Press-ը ավելի վաղ հայտնել էր, որ Թրամփն իր ելույթի ժամանակ պատմել է իր «շատ, շատ կարեւոր» ընկեր Ջիմի մասին, որն արդեն հինգ տարի է Փարիզ չի մեկնում, քանի որ «Փարիզն այլեւս այն Փարիզը չէ»։ Փետրվարի սկզբին Լուվրի մոտ ռազմական պարեկախմբի վրա կատարված հարձակումից հետո Թրամփն ասել էր, որ այդ ահաբեկչությունը պետք է նախազգուշացում դառնա ԱՄՆ-ի համար։
«Ֆրանսիան նորից վտանգի շեմին է։ Ամերիկա, կարգավորիր իրավիճակը», - գրել էր այն ժամանակ Թրամփը իր Twitter միկրոբլոգում։

Олланд: Трамп не должен портить отношения с Францией
Президент Франции Франсуа Олланд напомнил американскому коллеге США Дональду Трампу о важности поддержания хороших отношений между двумя странами, передает ТАСС.
«Всегда плохо выказывать хотя бы малейшее недоверие в отношении дружественной страны. Сам я никогда не позволяю себе подобные высказывания в адрес дружественных стран - и прошу президента США не делать этого в отношении Франции», - сказал Олланд, слова которого приводит агентство AFP, открывая в Париже Сельскохозяйственный салон.
Associated Press ранее сообщило, что во время выступления Трамп рассказал о своем «очень, очень значительном» друге Джиме, который уже пять лет не ездит в столицу Франции, так как «Париж - уже давно не тот Париж». В начале февраля после нападения на военный патруль у Лувра Трамп заявил, что попытка теракта должна стать предостережением для Соединенных Штатов. «Франция вновь на грани. Америка, разбирайся в ситуации!» - написал тогда Трамп в сети микроблогов Twitter.