Պենտագոնը Թրամփին ներկայացրել է «ԻՊ-ին արագորեն պարտության մատնելու» պլան
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը, նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանձնարարականին համապատասխան, Սպիտակ տուն է ներկայացրել Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) դեմ պայքարի նոր պլանի նախագիծը, հայտնել է Պենտագոնի ներկայացուցիչ Ջեֆ Դևիսը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Նա իրազեկել է, որ նոր պլանի նախագիծն Սպիտակ տուն է ներկայացրել պաշտպանության նախարար Ջիմ Մեթիսը: Այն նախատեսում է «արագորեն պարտության մատնել ԻՊ-ին»: Դիտորդները կարծում են, որ պլանի նախագիծը կարող է ներառել Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի զորակազմի ավելացման առաջարկություններ:
Ավելի վաղ, բնութագրելով ահաբեկչական կազմակերպություններից բխող սպառնալիքը՝ ԱՄՆ-ի զինված ուժերի շտաբների պետերի կոմիտեի նախագահ Ջոզեֆ Դանֆորդը հայտարարել է. «Դա ոչ միայն Սիրիան ու Իրաքն են, դա անդրտարածաշրջանային սպառնալիք է»:
Գեներալը նշել է, որ ահաբեկիչների դեմ զինված պայքարն անհրաժեշտ է զուգորդել դիվանագիտական ջանքերի հետ:

Пентагон представил Трампу план «быстрой победы» над ИГ
Министерство обороны США в соответствии с указанием президента Дональда Трампа представило Белому дому проект нового плана борьбы против «Исламского государства» (запрещенное в России) в Сирии и Ираке, сообщил в понедельник представитель Пентагона Джефф Дэвис,  передает «Интерфакс».
Как проинформировал Дэвис, проект нового плана был представлен министром обороны Джимом Мэттисом Белому дому, он предусматривает «быстрое нанесение поражения ИГ». Наблюдатели считают, что проект плана может включать в себя предложения по наращиванию воинского контингента США на Ближнем Востоке.
Ранее, характеризуя угрозу со стороны террористических организаций, председатель Объединенного комитета начальников штабов ВС США Джозеф Данфорд заявил: «Это не только Сирия и Ирак, это трансрегиональная угроза». Генерал отметил, что вооруженную борьбу с террористами необходимо сочетать с дипломатическими усилиями.