Ճապոնիան բողոք է հղել Հարավային Կորեային՝ վիճելի կղզիների տարածքում զորավարժությունների հետ կապված
Ճապոնիայի կառավարությունը բողոք է հղել Կորեայի Հանրապետությանը՝ Թաքեսիմա (Տոկտո) կզիների շրջանում զորավարժություններ անցկացնելու ծրագրերի հետ կապված, որոնք վեճի առարկա են հանդիսանում երկու երկրների միջև։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆումիո Կիսիդան, հայտնում է ТАСС-ը։
«Դա անընդունելի է, և հակասում է այդ տարածքների նկատմամբ ունեցած մեր իրավունքներին։ Դրա հետ կապված՝ մենք բողոք ենք հայտնել հարավկորեական կողմին», - ասել է նա։
Նշվում է, որ Հարավային Կորեան ծրագրում է զորավարժություններ անցկացնել Թաքեսիմա կղզիների շրջանում մարտի վերջ-ապրիլի սկիզբ ընկած ժամանակահատվածում։

Япония направила протест Южной Корее в связи с манервами в районе спорных островов
Правительство Японии направило протест Республике Корея в связи с планами провести маневры в районе островов Такэсима (Токто), которые являются предметом спора между двумя странами. Об этом заявил на пресс-конференции министр иностранных дел Японии Фумио Кисида, передает ТАСС.
«Это неприемлемо и идет вразрез с нашими правами на эти территории. В связи с этим мы выразили протест южнокорейской стороне», - сказал он.
Отмечается, что Южная Корея планирует провести учения в районе островов Такэсима в конце марта - начале апреля.