ՄԱԿ-ում մեկնարկում են միջուկային զենքի արգելման մասին բանակցությունները
ՄԱԿ-ում սկսվում են բանակցությունները միջուկային զենքի լիակատար արգելման կոնվենցիայի շուրջ, նման միջազգային համաձայնագրի նախաձեռնող են դարձել մի շարք երկրներ, որոնք չունեն այդօրինակ զենք, ընդ որում՝ միջուկային տերությունները չեն մասնակցելու այդ խորհրդաժողովին: Խորհրդաժողովի անցկացման որոշումն ընդունվել էր անցյալ տարի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի զինաթափման և միջազգային անվտանգության կոմիտեի կողմից, հայտնում է РИА Новости-ն:
ԳԱ-ի համապատասխան բանաձևի համահեղինակներ են հանդես եկել Ավստրալիան ու ևս ավելի քան  50 երկիր, փաստաթղթին աջակցել է 123 պետություն: Դեմ է արտահայտնվել 38 պետություն, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս անդամներ՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան: Չինաստանն այն ժամանակ ձեռնպահ մնաց քվեարկության ժամանակ:
Սակայն ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ բոլոր հինգ պաշտոնական միջուկային տերությունները չեն մասնակցելու խորհրդաժողովին: Խորհրդաժողովի առաջին փուլը, ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի որոշման համաձայն, կետևի հինգ օր, իսկ երկրորդը կետևի արդեն երեք շաբաթ և կսկսվի հունիսի 15-ին: Դրա ավարտին խորհրդաժողովի մասնակիցները Գլխավոր ասամբլեային զեկույց կներկայացնեն աշխատանքի արդյունքների մասին:  Բանակցային ողջ գործընթացի արդյունքը, ինչպես սպասվում է, կդառնա միջուկային զենքի արգելման և վերացման մասին իրավաբանորեն պարտավորեցնող փաստաթուղթը:

В ООН начинаются переговоры по конвенции о запрещении ядерного оружия
В ООН начинаются переговоры по конвенции о полном запрещении ядерного оружия. Инициатором такого международного соглашения выступил ряд стран, не обладающих подобным оружием, при этом ядерные державы в конференции принимать участие не будут, сообщает РИА Новости.
Решение о проведении конференции было принято в прошлом году комитетом Генеральной Ассамблеи ООН по разоружению и международной безопасности. Авторами соответствующей резолюции ГА выступила Австралия и еще более 50 стран, документ был поддержан 123 государствами. Против выступили 38 государств, среди них — четыре постоянных члена СБ ООН Россия, США, Франция, Великобритания. Китай тогда воздержался при голосовании. Однако позже стало известно, что все пять официальных ядерных держав не будут принимать участия в конференции.
Первый раунд конференции, согласно решению комитета ГА ООН, продлится пять дней, а второй будет длиться уже три недели и начнется 15 июня. По окончании участники конференции представят Генассамблее доклад о результатах работы. Итогом всего переговорного процесса, как ожидается, станет юридически обязывающий документ о запрете и ликвидации ядерного оружия.