Սերժ Սարգսյանը և Հերբերտ Զալբերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու հնարավորությունները
26/04/2017 15:30
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին, հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության նախագահը հանդիպման սկզբում նախ շնորհավորել է Հերբերտ Զալբերին՝ ԵՄ խորհրդի կողմից նրա առաքելության երկարաձգման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում ևս կարևորում են ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ պարոն Զալբերի աշխատանքը, որի հիմնական նպատակն է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորումը, ինչը կարող է լավագույնս օգտակար լինել և նպաստել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին, Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին և դրանից հետո նոր կառավարության կողմից իրականացվելիք աշխատանքներին ու տարբեր ոլորտներում սկսված բարեփոխումներին, ինչպես նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու հնարավորություններին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը գոհունակությամբ է խոսել նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում վերջին շրջանում գրանցված արդյունքների մասին՝ նշելով 2017թ. փետրվարին ՀՀ Նախագահի Բրյուսել կատարած այցը, որի ժամանակ ազդարարվեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը, իսկ մարտի 21-ին Երևանում կայացավ համաձայնագրի նախաստորագրումը։
Հանդիպմանը նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու հնարավորությունները, այս փուլում առկա խնդիրներն ու մտահոգությունները, հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ԵՄ հանձնառության իրականացմանն ու հնարավոր աջակցության ուղիներին վերաբերող հարցեր: ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը վստահեցրել է, որ Եվրամիությունը շահագրգռված է և ցանկանում է իր հնարավորությունների սահմաններում նպաստել հիմնախնդրի լուծմանը՝ աջակցելով այդ հարցով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին:

Президент Армении и спецпредставитель ЕС обсудили процесс карабахского урегулирования
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял Специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Саргсян поздравил Герберта Зальбера в связи с продлением его миссии Советом ЕС, пожелав ему успехов.
Серж Саргсян отметил, что в Армении также придают важность работе Специального представителя ЕС Герберта Зальбера, основной целью которой является формирование атмосферы доверия между сторонами для мирного урегулирования карабахского конфликта, что может наилучшим образом принести пользу и способствовать усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в направлении мирного урегулирования конфликта.
На встрече собеседники коснулись отношений Армения-ЕС, состоявшихся в РА парламентских выборов, предстоящей работы нового правительства и начатых в разных сферах реформ, а также возможностей для продвижения процесса урегулирования карабахского конфликта.
Специальный представитель ЕС поздравил с успешным проведением парламентских выборов в РА, подчеркнув, что Армения этими выборами совершила серьезный шаг вперед с точки зрения укрепления и стабильности, и демократии в стране, а в направлении решения зафиксированных определенных проблем, по словам Зальбера, можно работать.
Специальный представитель ЕС также выразил удовлетворение зарегистрированными в последний период в отношениях Армения-ЕС результатами, отметив состоявшийся в феврале 2017 года визит президента РА в Брюссель, во время которого было объявлено о завершении переговоров по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое было парафировано 21 марта в Ереване.
Президент Саргсян поблагодарил за поздравление и придал большую важность оказанной ЕС существенной поддержке на этапе подготовки к выборам, что оказало свое влияние на проведение выборов в соответствии с международными стандартами.
В ходе встречи президент Армении и спецпредставитель ЕС Герберт Зальбер обсудили возможности достижения прогресса в процессе урегулирования карабахского конфликта, существующие на данном этапе вызовы и проблемы, вопросы, связанные с осуществлением обязательств ЕС в вопросе мирного урегулирования и путей возможного содействия.
Специальный представитель ЕС заверил, что Европейский Союз заинтересован и желает в рамках своих возможностей способствовать урегулированию проблемы, поддерживая усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, занимающихся этим вопросом.