Խաչատուրով. ՀԱՊԿ-ը բանակցում է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու մանդատ ստանալու շուրջ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) մշակում է երրորդ երկրների տարածքում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցության մանդատի ձևակերպման գործնական հարցերը: Այդ մասին ТАСС-ին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը:
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ն ունի սեփական խաղաղապահ պոտենցիալը (ավելի քան 3,5 հազար մարդ)՝ նախատեսված ոչ միայն ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տարածքում, այլև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մանդատով երրորդ երկրների տարածքում խաղաղության պահպանմանն ուղղված գործողությունների իրականացման համար:
«Այս պահին ՄԱԿ-ի հետ համատեղ մշակում ենք խաղաղության պահպանմանն ուղղված ՄԱԿ-ի առաքելություններին ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորակազմերի մասնակցության իրավական ձևակերպման հետ կապված գործնական հարցերը», - ասել է Յուրի Խաչատուրովը:

ОДКБ ведет переговоры о получении мандата на участие в миротворческих миссиях ООН
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) отрабатывает практические вопросы оформления мандата на участие в миротворческих миссиях ООН на территории третьих стран, сообщил ТАСС генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров.
По его словам, ОДКБ располагает собственным миротворческим потенциалом (более 3,5 тысячи человек), предназначенным для проведения операций по поддержанию мира не только на территории государств - членов ОДКБ, но и на территории третьих стран по мандату СБ ООН.
«В настоящее время совместно с ООН мы отрабатываем практические вопросы, связанные с правовым оформлением использования миротворческих контингентов ОДКБ в миссиях ООН по поддержанию мира», - сказал Хачатуров.