ՆԱՏՕ-ն կընդլայնի իր ներկայությունն Աֆղանստանում
ՆԱՏՕ-ն մտադիր է Աֆղանստանում կրկին ընդլայնել իր ներկայությունը «Թալիբան» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) շարժման զինյալների ակտիվանալու պատճառով, բայց չի սկսի մասնակցել մարտական գործողություններին, հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը՝ հունիս 29-ին պաշտպանության նախարարների հանդիպման նախաշեմին կայացած մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Ըստ նրա՝ խոսքը վերաբերում է 4 հազար զինվորական խորհրդականների և հրահանգիչների՝ Աֆղանստան ուղարկելուն:
«Նախարարները կքննարկեն Աֆղանստանում ուժերի ներկայության ընդլայնման հնարավորությունը, սակայն մենք չենք քննարկում մարտական գործություններին մասնակցությանը վերադառնալու հարցը», - ասել է նա:
ՆԱՏՕ-ն Աֆղանստանից իր մարտական ուժերի դուրսբերումն ավարտել է 2014 թվականին: Այդ ժամանակվանից երկրում գործում է դաշինքի «Վճռական աջակցություն» (Resolute support) առաքելությունը՝ 13,5 հազար թվակազմով: Դրա խնդիրների մեջ են մտնում Աֆղանստանի՝ շուրջ 360 հազար թվակազմով անվտանգության ազգային ուժերի ուսուցումը, կառավարման և թիկունքային ապահովման աջակցումը,  նաև  հետախուզական տվյալների տրամադրումը:
Ազգային բանակի ֆինանսավորումը նույնպես ապահովում են ՆԱՏՕ-ի երկրները՝ տարեկան մոտ 5 միլիարդ դոլարի չափով:

НАТО расширит свое присутствие в Афганистане
НАТО намерена вновь увеличить свое присутствие в Афганистане в связи с активизацией боевиков движения «Талибан»  (запрещено в РФ), но не станет участвовать в боевых операциях. Об этом заявил в среду генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг на пресс-конференции в преддверии встречи министров обороны 29 июня, передает ТАСС.
По его словам, речь идет о направлении в Афганистан 4 тыс. военных советников и инструкторов. «Министры рассмотрят возможность расширения присутствия сил в Афганистане, однако мы не обсуждаем возвращение к участию в боевых операциях», - сказал он.
НАТО завершила вывод своих боевых сил из Афганистана в 2014 году. С тех пор в стране действует миссия альянса «Решительная поддержка» (Resolute support) численностью в 13,5 тысяч человек. В ее задачи входит обучение, содействие в управлении и тыловом обеспечении, а также снабжение разведданными афганских национальных сил безопасности численностью около 360 тыс. человек.