Էրդողանը չի հասկանում ԱՄՆ-ի անհանգստությունը Ռուսաստանից С-400 համալիրներ գնելու հետ կապված
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ չի տեսնում ոչ մի պատճառ Անկարայի ու Մոսկվայի միջև ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համալիրների գնման շուրջ բանակցությունների առնչությամբ Վաշինգտոնի կողմից անհանգստության համար, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ ամերիկյան Զինված Ուժերի շտաբերի պետերի միացյալ կոմիտեի ղեկավարն ասել էր, որ ռուս-թուրքական գործարքը կառաջացնի Վաշինգտոնի անհանգստությունը։
«Ինչու այն պետք է առաջացնի անհանգստություն։ Ցանկացած երկիր պետք է որոշակի միջոցառումներ ձեռնարկի իր անվտանգության ապահովման համար», - ասել է թուրք առաջնորդը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ռուսական ու թուրքական համապատասխան գերատեսչություններն այժմ գտնվում են բանակցային փուլում, և վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիան «կանի այդ քայլը»։

Эрдоган не понимает тревогу США по поводу покупки Турцией у России С-400
Турецкий лидер Тайип Эрдоган заявил, что не видит никаких причин для обеспокоенности со стороны Вашингтона в связи с переговорами Анкары и Москвы о закупке российских зенитно-ракетных комплексов С-400,  передает РИА Новости.
Ранее глава объединённого комитета начальников штабов вооруженных сил США Джозеф Данфорд отметил,что российско-турецкая сделка о покупке зенитной ракетной системы С-400 вызвала бы обеспокоенность в Вашингтоне.
«Почему это должно вызывать озабоченность? Каждая страна должна принимать определенные меры для обеспечения своей безопасности», — заявил турецкий лидер.
Он также отметил, что российские и турецкие ведомства сейчас находятся в стадии переговоров и выразил уверенность, что Турции «сделает этот шаг».