Արվեստի ԲՈՒՀ-երում դիմորդների թիվը շատացել է
Ինչպես այսօր ասուլիսւմ հայտնեց Երևանի պետական թատրոնի և կինոյի ինստիտուտի թատրոնի և կինոյի ֆակուլտետի դեկան Նարինե Սարգսյանը, մասնավորապես, նշված ինստիտուտում կա 260 դիմորդ: Ըստ նրա, վերջին 5-6 տարվա ընթացքում նման բան չի եղել:
«Դրա պատճառներից մեկն էլ, գուցե, սերիալներում նկարահանվելու և աշխատանք ունենալու հնարավորությունն է», - բացատրեց Նարինե Սարգսյանը:
Գեղարվեստի ակադեմիայի ուսումնագիտական գծով պրոռեկտոր Սվետլանա Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ իրենց տեսական բաժիններում դիմորդներն ավելի քիչ են, քանի որ նրանք իրավունք ունեն դիմելու միայն այդ տեղի համար, իսկ, օրինակ, Պետհամալսարանում կարող էին դիմել ոչ միայն արվեստի բաժին, այլ նաև հարակից բաժիններ:
Ս. Գևորգյանը ուրախությամբ նշեց, որ այժմ շատ տեղերից դիմում են Գեղարվեստի ակադեմիայի արվեստաբանական բաժնի մագիստրատուրայում սովորելու համար:

Число абитуриентов в художественных вузах увеличилось
Как сообщил сегодня на пресс-конференции декан факультета театра и кино Ереванского государственного института театра и кино Нарине Саркисян, в частности, в указанный институт поступают 260 абитуриентов. По ее словам, в последние 5-6 лет такого не было.
«Одна из причин этого, наверно, возможность сниматься в сериалах и зарабатывать деньги», - объяснила Нарине Саркисян.
Проректор Академии художеств по нучно-образовательной линии Светлана Геворкян сообщила, что в теоретических отделениях академии абитуриентов меньше, поскольку они имеют право подавать только на эти места, а например, в Ереванском государственном университете можно подавать не только на искусствоведческий факультет, но и на смежные.
С. Геворкян с радостью отметила, что многие обращаются в Художественную академию для обучения в магистратуре.