Գ. Սահակյան. «Համաներման մասը շուտով կքննարկվի ԱԺ-ում»
«Շատ գնահատելի է, որ հասարակության մեջ քննարկվում է համաներման հարցը, բայց դա, ըստ էության, իրավաբանական փաստաթուղթ է, որի քաղաքական գնահատականը տալու է Ազգային ժողովը», - լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ-ում Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը:
Գ. Սահակյանի կարծիքով`համաներման մասին հարցն «առաջիկա քննարկումներից հետո նաև ԱԺ-ն հնարավորություն կունենա այս ամսվա վերջին կամ մյուս ամսվա սկզբներին քննարկել»:
Թե ինչպիսի՞ սպասելիքներ ունի Հանրապետական կուսակցությունը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանից, Գ Սահակյանը դժվարացավ պատասխանել` նշելով, որ ինքը տեղեկացված չէ: Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի տարեկան զեկույցին, որում ասվում է, թե Հայաստանի 2008 թ-ի նախագահական ընտրությունները հանգեցրել են քաղաքական ճգնաժամի, խմբակցության ղեկավարաը նշեց, որ «ամերիկայի կոմղը միշտ է ոչ թե անդրադառնում է ընտրություններին, այլ դրանք օրեր շարունակ վերլուծում է և համընկեցնում է Հայաստան-Ամերիկա միջպետական փոխհարաբերությունների հետ»:
«Ի տարբերություն եվրոկառույցների կամ դիտորդական առաքելություն ունեցող խմբերի, որոնք անմիջապես գնահատեցին համայնքային ընտրությունները` որպես համայնքային ընտրություններ, ամերիկյան կողմը ոչ թե կոնկրետ ընտրություններն է գնահատում, այլ փորձում է քաղաքական գնահատականներ տալ միջպետական հարաբերությունների կարգավիճակով», - մանրամասնեց Գ. Սահակյանը:
Գ. Սահակյանն, անդրադառնալով Երևանի ավագանու ընտրություններին, հայտնեց այն կարծիքը, որ ընտրություններն «ավելի ամբողջացրեցին և ավելի ուժեղացրեցին կոալիցիոն գործընթացները»:
«Մենք միշտ շփոթում ենք և համայնքային ընտրությունները բերում, կապում ենք երկրի քաղաքական ճակատագրի հետ: Սա համայնքային ընտրություններ էին և այստեղ այն, թե կոալիցիոն ուժերից ով ինչ ձայն ստացավ, ինչպիսի՞ հնարավորություններով ունեցավ, մեր երկրի քաղաքական դիրքորոշումների վրա ազդեցություն ունենալ չեն կարող»,- հայտնեց Գ. Սահակյանն ու ընդգծեց. «Այնպես որ` կոալիցիան, կարծում եմ, ավելի միասնական կգործի»:

Г. Саакян: «Вопрос амнистии вскоре будет обсуждаться в НС»
«Очень ценно, что в обществе обсуждается вопрос амнистии, но это, по сути, юридический документ, политическую оценку которому даст Национальное собрание», - на встрече с журналистами сказал руководитель фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян.
По мнению Галуста Саакяна, вопрос об амнистии «после предстоящих обсуждений сможет рассмотреть и парламент в конце этого месяца или в начале следующего».
Г. Саакян затруднился сказать, чего ждет РПА от летней сессии ПАСЕ. Что касается годового отчета Госдепартамента США, в котором говорится, что президентские выборы 2008 года в Армении привели к политическому кризису, по словам главы фракции РПА, «США не просто говорят о выборах, а долго анализируют и приспосабливают к межгосударственным отношениям Армения-Америка».
«В отличие от европейских структур или наблюдательских миссий, которые немедленно оценили общинные выборы в качестве общинных выборов, американская сторона оценивает не конкретные выборы, а старается дать политические оценки на уровне межгосударственных отношений», - сказал Г. Саакян.
Г. Саакян, говоря о выборах в Совет старейшин Еревана, выразил мнение, что выборы «сделали более цельными и усилили коалиционные процессы».
«Мы всегда путаем и связываем общинные выборы с политической судьбой страны. Это были общинные выборы и здесь то, сколько голосов получила определенная коалиционная сила, какие у нее появились возможности, не может влиять на политические позиции нашей страны», - сказал Г. Саакян и подчеркнул: «Так что, думаю, коалиция будет действовать более сплоченно».