Իրանում մեկնարկեցին նախագահական ընտրությունները
Այսօր Իրանում նախագահական ընտրություններ են: Նախագահի պաշտոնին հավակնում են 4 թեկնածուներ` ներկայիս նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը, նախկին վարչապետ Միր-Հոսեյն Մուսավին, խորհրդարանի նախկին խոսնակ Մեհդի Քյարուբին և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի նախկին հրամանատար Մոհսեն Ռեզային:
«Ողջ հանրապետության տարածքով քվեարկությունը սկսված է` համաձայն սահմանված կարգի, տեղական ժամանակով ժամը 8.00-ին և կտևի մինչև 18.00 –ն», - ըստ Ռիա Նովոստի գործակալության, AF-ին հայտնել է Իրանի ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը:
Միևնույն ժամանակ բացառված չէ, որ քվեարկությունը կարող է երկարաձգվել մինչև կեսգիշեր` կապված ընտրողների մասնակցությունից: Այնուհետև կսկսվի ձայների հաշվարկը:
Եթե առաջին փուլում ոչ ոք հաղթող չճանաչվի, տեղի կունենա ընտրությունների երկրորդ փուլը, որին կմասնակցեն միայն երկու թեկնածու: Հնարավոր երկրորդ փուլը կկայանա հունիսի 19-ին:
Նշենք նաև, որ Իրանում քվեարկության իրավունք ունեն 18-ը լրացած անձինք, որոնք կազմում են երկրի 70 միլիոնանոց բնակչության 46 միլոնը:
Նշենք նաև, որ Իրանում նախագահի լիազորությունների ժամկետը 4 տարի է: Այս երկրում նախագահն ունի վերընտրման հնարավորություն:

В Иране начались президентские выборы
В Иране начались президентские выборы. На президентский пост претендуют четыре кандидата - нынешний президент Махмуд Ахмадинежад, бывший премьер-министр Ирана Мир-Хоссейн Мусави, бывший спикер парламента Мехди Кяруби и экс-командующий Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Мохсен Резаи.
«Голосование началось по всей стране, согласно расписанию, в 8.00 (по местному времени). Оно продлится до 18.00», - сообщили агентству Франс Пресс в министерстве внутренних дел страны, передает РИА Новости.
Не исключается, что голосование может продлиться вплоть до полуночи в зависимости от явки избирателей. После этого начнется подсчет голосов.
В случае, если по итогам голосования не будет выявлен победитель, второй тур, в котором примут участие лишь два кандидата, набравшие наибольшее количество голосов избирателей, пройдет 19 июня.
Отметим, что в голосовании примут участие иранцы старше 18 лет, которые составляют 46 из 70 миллионов жителей страны.
Срок президентских полномочий составляет четыре года, его обладатель может быть переизбран на второй срок.