«Հանրապետականը ցանկացած օրինագիծ կարող է անցկացնել»
«Այս գարնանային նստաշրջանում, աշխատանքային առումով, շատ խոշոր հաղթանակ եմ համարում հարկային փաթեթի քննարկումը և դրական եմ մոտենում կառավարության մեր գործընկերներին և առավել ևս ԱԺ պատգամավորներին», - հայտարարեց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում:
Գ. Սահակյանը հստակեցրեց, որ ինքը չի ասել, թե որ կողմ կքվեարկի հարկային փաթեթին:
«Ես ընդամենը Հարկային փաթեթի առումով ասել եմ, որ մեծ տեղ եմ հատկացնում քննարկումներին, բայց և այնպես այն արդեն քաղաքական վերլուծությունների է ենթարկվում և քաղաքական կոնսուլտացիաներից հետո մենք կփորձենք լուծումներ տալ», - մանրամասնեց Գ. Սահակյանը:
Այնուամենայնիվ Գ. Սահակյանն ընդգծեց, որ Հանրապետական խմբակցությունը` «մանավանդ կոալիցոիոն ուժերի հետ միասին, ցանկացած օրինագիծ կարող է անցկացնել»:
«Այնպես որ` խնդիրը ոչ թե դրան է վերաբերում, այլ լուրջ քննարկումներին, առավել ևս, որ փաթեթի առումով բավականին կանխակալ էր մամուլում հրապարակել, որ Կառավարությունը հրաժարական կտար կամ քաղաքական ուժերն առճակատման են գնում», - բացատրեց Գ. Սահակյանն ու հիշեցրեց, որ «քաղաքական մեծամասնությունը և Կառավարությունը մի թիմ են և յուրաքանչյուրն իր գործն է անում` Կառավարությունն իր կառավարման մեխանիզմներն է առաջարկում, խորհրդարանն իր քաղաքական գնահատականներն է տալիս»:
Խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ մի խնդրում բոլոր քաղաքական ուժերը կողմ են Կառավարության դիրքորոշմանը, այն է` ստվերից պետք է դուրս գա մեր տնտեսությունը: Սակայն, ըստ Գ. Սահակյանի, «ձևն ու գործիքները պետք է կարողանանք այնպիսի որոշակիորեն ընդունելի դարձնել, որ օրենքը գործի»:

«РПА может провести любой законопроект»
«На этой весенней сессии большой победой считаю обсуждение налогового пакета и положительно подхожу к нашим коллегам из правительства, а таем более к депутатам», - заявил глава фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян на брифинге в парламенте.
Г. Саакян уточнил, что не говорил, что будет голосовать за утверждение налогового пакета.
«Я просто сказал в этом отношении, что большое значение уделяю обсуждениям, но тем не менее это подвергается политическому анализу, и после политических консультаций мы постараемся дать решения», - сказал Г. Саакян.
Тем не менее, Г. Саакян подчеркнул, что РПА, «может провести любой законопроект, тем более с коалиционными силами».
«Так что вопрос не в этом, а в серьезных обсуждениях, тем более, что относительно пакета в прессе были достаточно предвзятые публикации, что правительство подаст в отставку или столкнутся крупные политические силы», - сказал Г. Саакян и напомнил, что «политическое большинство и правительство – это одна команда, и каждый делает свое дело: правительство предлагает механизмы управления, а парламент дает им оценку».
Глава фракции отметил, что в одном вопросе все политические силы поддерживают позицию правительства: наша экономика должна выйти из тени. Однако, по словам Г. Саакяна, «способы и инструменты нужно сделать настолько определенно приемлемыми, чтобы закон действовал».