Քաղաքապետի քրոջ որդին կտրվել է
Օտալ լեզվի միասնական քննության մեկնարկից արդեն մեկ ժամ ու քիչ էլ անց, առաջին ուսանողը դուրս եկավ քննասենյակից: Վանաձորի թիվ 6 միջնակարգ դպրոցում իր քննություններն ավարտեց 10-րդ դպրոցի շրջանավարտ Նարիա Սարգսյանը:
Նա պարտաստվում է տնտեսագետ դառնալ, հայոց լեզու առարկայից հավաքել է 16, իսկ մաթեմատիկայից` 11 միավոր, օտար լեզվից ակնկալիքներն ավելի մեծ են:
«Հեշտ էր քննությունը, նախորդներն ավելի բարդացված էին: Դե քննություն է, ոնց էլ լինի, լարվածություն կլինի: Ամեն դեպքում սովորողը կարող է վաստակել: Ծրագրից դուրս բաներ չկային, հայերենի ժամանակ ավելի շատ տրամաբանական հարցեր էին»,- ասաց Նաիրան ու հայտնեց, որ քննաժամանակն իր համար բավական էր, բայց ուրիշների համար ոչինչ ասել չի կարող:
Իր դստեր միավորներից գոհ էր նաև մայրը, նա ասաց, որ որևէ շեղում չի նկատել, թեև արդեն երրորդ քննությունն են հանձնում:
Մեր այցելած քննակենտրոնում էր նաև հայոց լեզու առարկայից եզակի` 19.25 միավոր վաստակած մի դիմորդի տատիկ:
«Հայոց լեզուն չի պարապել, այսինքն` տենց մի հինգ ամիս ա պարապել, բայց բոլորն էլ գիտեն, որ լավ երեխա է: Պատմականն է դիմել, ես գիտեմ, որ պիտի ընդունվի»,- ասաց նա:
Վանաձորում նաև լուրեր էին պտտվում, և քիչ անց դրանք հաստատվեցին, որ Վանաձորի քաղաքապետի քրոջ որդին հայոց լեզվից նվազագույն` 8 միավորանոց շեմը չի կարողացել հաղթահարել և դուրս է մնացել հետագա քննապայքարից:

Племянник мэра срезался на армянском языке
Уже через час с небольшим после начала единого экзамена по английскому языку первый выпускник вышел из экзаменационного класса. В школе номер 6 Ванадзора свои экзамены завершила выпускница школы номер 10 Наира Саркисян.
Она собирается стать экономистом, за армянский язык получила 16, математику сдала на 11, а с английским языком связывает большие надежды.
«Экзамен был легкий, предыдущие были более усложнены. Ну, экзамен, в любом случае напряжение есть. Но кто учится, может набрать хорошо. Ничего вне программы нет, в армянском языке было больше логических вопросов», - сказала Наира и добавила, что ей времени хватило, а о других не может ничего сказать.
Баллами своей дочери была довольна и ее мать, которая сказала, что не заметила никаких отклонений, хотя это уже третий экзамен, в которых они участвуют.
Во дворе школы находилась и бабушка одного из тех редких абитуриентов, которые получили 19,25 баллов.
«Армянским не занимался, то есть занимался всего пять месяцев, но все знают, что хороший ребенок. Подал на исторический, я знаю, что пройдет», - сказала она.
В Ванадзоре также ходили слухи, которые скоро подтвердились, что племянник мэра не сумел преодолеть минимального порога в восемь баллов и срезался на этом экзамене.