Անդրեա Վիկտորինը վկայականներ կշնորհի
2009թ. հունիսի 13-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան տիկին Անդրեա Վիկտորինը 56 նոր հայ կրթաթոշակակիրների կշնորհի DAAD-ի վկայականները: DAAD կրթաթոշակները հնարավորություն կընձեռեն հայ ուսանողներին, ասպիրանտներին իրենց կրթությունը շարունակելու Գերմանիայում տարբեր մասնագիտությունների գծով, իսկ գիտնականներին իրենց գիտական հետազոտությունը իրականացնելու Գերմանական բուհերում կամ գիտահետազոտական կենտրոններում: 25 հայ ուսանողների շնորհվել է Գերմանական բուհերում ամառային լեզվական դասընթացներին մասնակցելու կրթաթոշակներ:
DAAD –ն Հայաստանում կրթական ծրագրերի իրականացման համար ամեն տարի 800.000 եվրոյից ավել գումար է ներդնում և դրանով իսկ ակադեմիական փոխանակման բնագավառում խոշորագույն օժանդակողներից մեկն է հանդիսանում: Անկախացումից ի վեր ավելի քան 1300 հայեր կրթաթոշակներ են ստացել DAAD –ից. հետազոտական և ուսումնական կրթաթոշակներ գերմանական բուհերում ոսումը շարունակելու կամ հետազոտական աշխատանք իրականացնելու համար, ինչպես նաև ամառային դասընթացներին և ուսումնական ճանապարհորդություններին մասնակցելու համար: Նշված ժամանակահատվածում DAAD–ն Հայաստանում կրթական ծրագրերի իրականացման համար ներդրել է ավելի քան 8 միլիոն եվրո: DAAD –ն իր կրթաթոշակակիրներին աջակցում է նաև կրթաթոշակային ծրագրի ժամկետի ավարտից հետո, մասնավորապես գրքերի և տարբեր սարքավորումների ձեռք բերման հարցում, ինչպես նաև օժանդակում է կազմակերպել տարբեր սեմինարներ, աշխատանքային խմբեր, նախկին կրթաթոշակակիրների կրկնակի հրավերներ, կազմակերպում է ամառային դպրոցներ Հայաստանում և Գերմանիայում:
DAAD-ն օժանդակում է հայկական բուհերին նոր համագործակցություն սկսելու գերմանական բուհերի հետ և տեղեկացնում գերմանական բուհական համակարգին, ինչպես նաև օժանդակում գերմանական բուհերի ուսանողներին և գիտնականներին միջազգային ծրագրերի և պրոյեկտների իրականացման համար արտասահմանում, որը հիմնականում ֆինանսավորվում է արտաքին գործերի նախարարության կողմից: DAAD-ն տեղեկատվություն է տրամադրում Գերմանիայում ուսման և հետազոտման հնարավորությունների, ինչպես նաև տարբեր կրթաթոշակային ծրագրերի և ֆինանսական օժանդակության վերաբերյալ: 2004 թ. բացվեց Երևանյան տեղեկատվական գրասենյակը, որը տեղակայված է Բաղրամյան 50 հասցեում, որտեղ ուսանողներն ու գիտնականները կարող են տեղեկատվություն ստանալ Գերմանիայում ուսման և հետազոտման վերաբերյալ: Հայաստանում գործում է DAAD-ի շրջանավարտների սերտ համագործակցության ցանց: DAAD-ի կողմից ուղարկված երեք դասախոսներ հայկական բուհերում դասավանդում են գերմաներեն լեզու և երկրագիտություն:
Վկայականների շնորհման պաշտոնական արարողությանը ներկա կլինի ՀՀ կրթության և գիտության փոխնախարար պարոն Արա Ավետիսյանը: Այս մասին հայտնում են DAAD տեղեկատվական կենտրոնից:

Андреа Викторин вручит сертификаты
13 июня 2003 года посол Германии Андреа Викторин вручит 56-и новым армянским стипендиатам сертификаты DAAD. Эти стипендии позволят армянским студентам, аспирантам продолжить свое образование в Германии по разным специальностям, а ученым – проводить свои научные исследования в немецких вузах или в научно-исследовательских центрах. 25 армянских студентов получили стипендии, которые позволят им принять участие в летних языковых курсах в Германии.
DAAD для проведения образовательных программ в Армении ежегодно вкладывает более 800.000 евро, являясь крупнейшей организацией, поддерживающей академическую сферу.
В годы независимости более 1300 армян получали стипендии DAAD для обучения или проведения исследовательской работы в вузах Германии, а также для участия в летних курсах и студенческих туров. В указанный период DAAD вложил в проведение образовательных программ в Армении более 8 млн. евро.
DAAD оказывает содействие своим стипендиатам и после завершения программ, в частности в вопросах приобретения литературы и техники, а также в организации различных семинаров, рабочих групп, повторные приглашения бывших стипендиатов, организует для них летние школы в Армении и Германии.
DAAD оказывает содействие и армянским вузам для установления сотрудничества с немецкими и знакомит с немецкой вузовской системой, а также помогает студентам и научным сотрудникам немецких вузов осуществлять различные программы и проекты за рубежом. Все программы в основном финансируются министерством иностранных дел Германии.
DAAD предоставляет информацию о возможностях обучения осуществления исследовательской деятельности в Германии, участия в различных образовательных программах и получения финансовой поддержки. В 2004 году открылся ереванский информационный офис по адресу Баграмяна 50, где студенты и ученые могут получать необходимую информацию. В Армении действует сеть сотрудничества выпускников DAAD. Трое преподавателей, направленных со стороны DAAD преподают в Армении немецкий язык и геологию.
На официальной церемонии вручения сертификатов будут присутствовать министр образования и науки Армении Армен Ашотян и замминистра Ара Аветисян. Об этом сообщает информационный центр DAAD.