Հայաստան է այցելել 207հզ 729 զբոսաշրջիկ
«Այս տարի, տնտեսական ճգնաժամի պատճառով, զբոսաշրջիկների այցելությունների քանակի աճի տեմպերի զգալի նվազում ունենք: Մինչև 2009թ. մեզ մոտ այդ ցուցանիշը բավականին դինամիկ աճել է», - այսօր լրագրողներին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Նրա ներկայացրած տվյալների համաձայն, 2009թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում Հայաստան է այցելել 207հզ 729 զբոսաշրջիկ: Այդ ցուցանիշը 0,1 տոկոսով է ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ:
«Անկում չունենք, աճ էլ չի կարելի անվանել` համեմատած համաշխարհային զբոսաշրջային այցելությունների հետ, որտեղ մինչև 3 տոկոս անկում է գրանցվել», - ասաց Մ. Ապրեսյանը, նշելով, որ նախկինում տարեկան 20-25 տոկոս աճ ենք ունեցել:
Մ. Ապրեսյանի խոսքով, աշխատում են, որպեսզի մինչև տարեվերջ 7-10 տոկոս աճ ապահովեն` այսինքն, որ մեր երկիր այցելի շուրջ 600հզ. զբոսաշրջիկ: Նա նշեց, որ զբոսաշրջիկները Հայաստան են գալիս հիմնականում Ռուսաստանից, Վրաստանից, ԵՄ երկրներից, Իրանից, ԱՄՆ-ից և այլն:
Արտագնա տուրիզմը դեպի Վրաստան, Թուրքիա, Բուլղարիա, այլ ծովային երկրներ է, ինչպես նաև եվրոպական, փոքր տոկոսով նաև` էկզոտիկ երկրներ:
Մ. Ապրեսյանը նշեց, որ արտասահմանցիները այցելության ընթացքում, որը սովորաբար տևում է շուրջ 1 շաբաթ, «թողնում են 700-800դոլար` չհաշված ավիատոմսի արժեքը»:
Պատասխանելով այն հարցին, թե պետութունն ի՞նչ է անում ոլորտում գների բարձրացումը կանխելու համար, բանախոսը հայտարարեց, որ պետական գնային քաղաքականությունը այս ոլորտում, որտեղ բավականին կոշտ մրցակցություն է տիրում, բացառվում է: Ըստ նրա, դա մասնավորի գործառույթն է` իրենք են գները սահմանում` ելնելով շուկայից և այլ գործոններից:
«Կան անուղղակի ազդեցության մեխանիզմներ. պետության առաջին խնդիրը պետք է լինի բիզնեսի համար բարենպաստ միջավայր ձևավորելը, որպեսզի առաջարկի ավելացման շնորհիվ ձևավորվեն մրցունակ գներ»,- ասաց Մ. Ապրեսյանը:

Армению посетили 207 тысяч 729 туристов
«В этом году из-за экономического кризиса наблюдается значительное снижение темпов посещаемости туристов. До 2009 года этот показатель был достаточно динамичным», - сообщил сегодня в ходе пресс-конференции начальник управления по развитию туризма и региональной экономики Мехак Апресян.
Согласно представленным данным, за первые 6 месяцев 2009 года Армению посетили 207 тысяч 729 туристов. Этот показатель на 0,1 % больше по сравнению с тем же периодом предыдущего года.
«Спад у нас не наблюдается, однако мы также не можем назвать это ростом, в сравнении с международной туристической статистикой, где зафиксирован спад до 3%», - сказал Апресян, добавив, что в прошлом мы имели в этой сфере 20-25 процентов роста.
По словам М. Апресяна, прилагаются все усилия, чтобы до конца года обеспечить 7-10 процентный рост, то есть, чтобы страну посетили порядка 600 тысяч туристов. Он отметил, что туристы приезжают в Армению в основном из России, Грузии, стран Европейского Союза, Ирана, США и т.д., а выездной туризм в основном – в Грузию, Турцию, Болгарию, и другие морские страны, в том числе европейские, малый процент составляют экзотические страны.
М.Апресян отметил, что иностранцы в ходе визита, продолжительность которого примерно одна неделя, «оставляют в стране 700-800 долларов, не считая стоимость билета».
Отвечая на вопрос о мерах, предпринимаемых государством для предотвращения роста цен в этой сфере, М. Апресян сообщил, что государственная ценовая политика в сфере, где достаточно жесткая конкуренция, исключается. Согласно М.Апресяну, это функции частника и они устанавливают цены, исходя из ситуации на рынке и иных факторов.
«Есть косвенные механизмы воздействия – главная задача государства состоит в создании благоприятной среды для бизнеса, когда за счет повышения предложения формируются конкурентные цены», - подчеркнул М. Апресян.