«Կգա ևս մի քրիստոնյա ազգի ցեղասպանություն կազմակերպելու՞»
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալի օգնականի պաշտոնին Մեթյու Բրայզային փոխարինող Թինա Քեյդենաուի նշանակումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների կազմում վնասելու է Հայաստանին և Արցախին: Այդ տեսակետը Aysor-ի թղթակցի հետ զրույցում արտահայտեց Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի փորձագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
«Թինա Քեյդենաուն կոնֆլիտների կարգավորման շատ բացասական փորձ է ձեռք բերել Կոսովո-Մետոխիայի երկրամասում, փաստորեն աջակցելով սերբերի ջարդերին և ցեղասպանությանը տվյալ տարածքում», - ասաց քաղաքագետը, հավելելով, որ եթե Թինա Քեյդենաուն փոխարինի Մ.Բրայզաին Միսնկի խմբում, ապա դժվար է ասել, թե դիվանագետն ինչով կզբաղվի:
«Գուցե նա կգա ևս մի քրիստոնյա ազգի նկատմամբ ցեղասպանություն կազմակերպելու՞ համար: Հիշեցնեմ, որ Կոսովոյում քրիստոնյաների, ոչ ալբանացիների ջարդն է եղել կարգավորման իրական արդյունքը, ոչ թե Կոսովոյի ալբանացիների պետություն ստեղծումը,», - ասաց բանախոսը, նշելով, որ ալբանական այդ պետության ստեղծումը հնարավոր չէր լինի ցեղասպանության նախապես չենթարկելով տվյալ տարածքի ոչ ալբանական բնակչությանը:
«Ես չեմ տեսնում երաշխիք, որ տիկին Թինա Քեյդենաուն գալով կպաշտպանի Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայության շահերը և կաջակցի մեր անվտանգության ապահովմանն ու ուժեղացմանը», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի, Երևանում ԱՄՆ դեսպանությունը դեռ երեկ հերքել է Թինա Քեյդենաուի պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնին նշանակման մասին լուրերը:

“Will she organize genocide of another Christian nation?”
The replacement of Matthew Bryza who is on the post of Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs by Tina S. Kaidanow and her appointment in the list of the OSCE Minsk Group will harm Armenia and Artsakh, said Sergey Shahqaryants, the expert of political investigations institute, during the conversation with the journalist of Aysor.am.
“Tina Kaidanow has gained a very negative experience in conflict settlements in Kosovo – Metokhia continent, in fact supporting the genocide in that region”, - said the political scientist adding that if the Tina S. Kaidanow will replace Matthew Bryza in the OSCE Minsk group, so it is difficult to say what the diplomat will be busy with.
“May be she will come to make a genocide for another Christian nation”, - said the speaker mentioning that the creation of Albanian state would not be possible if they would not make a genocide of non-Albanian population.
“I don’t see any guarantee that Tina S. Kaidanow coming to the post will protect the interests of Armenia and NKR and will support and strengthen our security”, - he said.
According to the speaker, the embassy of the USA has rejected the information of appointing Tina S. Kaidanow the Deputy Assistant Secretary of State.