Պարզաբանումներ` արտահանման-ներմուծման ընթացակարգերի վերաբերյալ
ՀՀ կառավարության վերջին 2 նիստերի ընթացքում ընդունված 3 որոշումների վերաբերյալ այսօր մի խումբ լրագրողների խնդրանքով պարզաբանումներ ներկայացրեց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության առևտրի և արդյունավետ շուկաների վարչության պետ Գագիկ Քոչարյանը: Որոշումները հիմնականում արտահանման-ներմուծման մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման վերաբերյալ են:
«Դա ուղղված է գյուղատնտեսական մթերքների արտահանման ընթացակարգերի պարզեցմանը: Ամեն տարի այդ խնդիրն առաջանում էր մեզ մոտ, և աշնանը գյուղացիները հարց էին բարձրացնում, որ չկարողացան մթերքն արտահանել` խոչընդոտների պատճառով», - ասաց Գ. Քոչարյանը:
Կառավարության որոշումներից առաջինը ծագման երկրի սերտիֆիկատի խնդիրն է, որն ուղղված է փոքր քանակությամբ հարևան երկրներ արտահանվող գյուղացիական արտադրանքին (մեծ քանակությամբ և հեռավոր երկրներ արատհանելիս պետք է անցնել բոլոր ընթացակարգերը):
Գ. Քոչարյանը տեղեկացրեց, որ ծագման երկրի սերտիֆիկատի գինը նախատեսված է գործող 18հզ-ից իջեցնել մինչև 2000 դրամ և տարածվում է մինչև 2,5տ բեռնափոխադրումների վրա: Սերտիֆիկատը տրվում է 1 օրվա ընթացքում: Դրա համար բավական է ներկայացնել ֆիզիկական անձը` անձնագիր, իրավաբանական անձը` վկայական, նաև գյուղմթերքի մասին տեղեկանք և, եթե կա, տեղեկատվություն այն անձի մասին, որը ներմուծել է այդ ապրանքը:
«Այս սերտիֆիկատն անհրաժեշտ է ոչ թե մեր երկրի մաքսային ծառայություններ ներկայացնելու համար, այլ այն երկրներ` ուր արտահանվում է, որպեսզի այդ երկրներում ստանան արտոնություն»,- շեշտեց Գ. Քոչարյանը:
Անցած տարվանից մինչև 2,5տ գյուղմթերքների արտահանման ժամանակ բուսասանիտարական հավաստագրի համար վճարը հանված էր և զրոյականացված: Սակայն գյուղացին պարտավոր էր վճարել փորձաքննության համար:
Գ. Քոչարյանի խոսքով, ՀՀ կառավարության երկրորդ որոշմամբ, փորձաքննության համար վճարը հանվել է, և պարզեցված ընթացակարգով 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում կտրվի հավաստագիրը:
Երրորդ որոշումը կապված է ներմուծման և արտահանման ժամանակ պարտադիր առողջապահական սերտիֆիկատի ընթացակարգի հետ: Ըստ պաշտոնյայի, այդ ցանկում կան երկակի նշանակության ապրանքներ, որոնք կարող են օգտագործվել և դեղագործական նպատակներով և այլ: Օրինակ` գիպսը, էթիլային սպիրտը և այլն:
Կառավարության որոշմամբ, այժմ առողջապահական սերտիֆիկատը պարտադիր չէ, եթե ապրանքը դեղագործական նպատակներով չի ներմուծվում: Այս դեպքում հավաստագրի հակառակ կողմում նշում է կատարվում, իսկ հետագայում պատասխանատվությունն ընկնում է տնտեսվարողի վրա:
«Եթե ներքին շուկայում սերտիֆիկացնող մարմինները հայտնաբերեն, որ այդ ապրանքը օգտագործվում է դեղագործական նպատակներով, սուբյեկտը կկրի պատասխանատվություն»,- հայտնեց Գ. Քոչարյանը:

Разъяснения о процедурах импорта и экспорта Армении
Относительно принятых в ходе последних двух заседаний правительства трех решений начальник управления торговли и эффективных рынков министерства экономики Армении Гагик Кочарян по просьбе журналистов предоставил некоторые комментарии. Принятые правительством решения, в частности, касались упрощения таможенных процедур импорта и экспорта.
«Это направлено на упрощение процедуры экспорта сельхозтоваров. Данная проблема возникала ежегодно, а осенью фермеры жаловались, что из-за ряда препятствий не смогли экспортировать свой товар», - сказал Г.Кочарян.
Одно из решений правительства касалось вопроса сертификата страны-производителя, которое касается экспортируемой в соседние страны сельхозпродукции в малых количествах (в остальных случаях необходимо пройти через все таможенные процедуры).
Г.Кочарян проинформировал, что предполагается снизить цену на сертификат страны-производителя с 18 тыс. драмов до 2 тыс. Данное ставка будет распространяться на грузоперевозки не более 2,5 тонн. Сертификат будет выдан в течение одного дня. Для этого необходимо, чтобы физическое лицо предоставило паспорт, юридическое лицо – удостоверение, а также справку о сельхозпродукции.
«Данный сертификат необходим для страны, в которую товар будет экспортирован. На основе сертификата предприниматель получит лицензию», - отметил Г.Кочарян.
С прошлого года предприниматель не платит за биосанитарный сертификат при экспорте сельхозпродукции до 2,5 тонн. Однако он должен был платить за экспертизу.
По словам Г.Кочаряна, вторым решением правительства, теперь предприниматель не будет платить и за экспертизу, сертификат будет выдан в упрощенном порядке в течение одного дня.
Третье решение касается процедуры получения медицинского сертификата при экспорте и импорте. По словам представителя министерства, в данном списке есть товары двойного назначения. К примеру, гипс, этиловый спирт и др.
Решением правительства, получение медицинского сертификата теперь не является обязательным, если товар не импортируется с медицинскими целями. В этом случае обратная сторона сертификата отмечается заметкой, а в дальнейшем вся ответственность ложится на предпринимателя.
«Если соответствующие органы выявят, что товар используется в медицинских целях, то данный субъект будет привлечен к ответственности», - отметил Г.Кочарян.