Ներկայացվել է օրհներգի ևս մի քանի տարբերակ
Այսօր Ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ Հայրենասիրական երգերի ժողովածուի գրքույկի շնորհանդեսը: Այն հրատարակել է ՀՀ Գրողների Միությունը, տպագրությանն աջակցել են Պաշտպանության նախարարությունն ու «Տաշիր» կազմակերպությունների միությունը` նախագահ Սամվել Կարապետյանի ղեկավարությամբ:
Փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու, գրքի հեղինակ Արտեմիսը բնակվում է Մոսկվայում, բայց լսելով, որ Հայաստանում քննարկվում է օրհներգի փոփոխության հարցը, որոշեց ներկայացնել օրհներգի իր նախագծերը:
40 էջանոց գրքույկը պարունակում է հիմնի 4 տարբերակ, ինչպես նաև սահմանապահի, Արարատի, Սարդարապատի հաղթանակի և այլ թեմաներով բանաստեղծություններ:
Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Ասյա Գրիգորյանն այն որակեց որպես մեծ հայրենասերի աշխատանք:
«Ստեղծեց անկախ իրենից, հայերնիքից հեռու, իր մտորումներով: Արամ Խաչատրյանի երաժշտությամբ երկնեց օրհներգի նախագծեր: 30 տարուց ավելի մշակութաբանություն է կարդացել Արտեմիսը, Մոսկվայում 2009թ.-ին արժանացել է գրական միրցանակի Գրողների Միության կողմից` իր «Գրիբոյեդովը որպես պատմության և մշակույթի երևույթ» գրքի համար, որտեղ նոր երևույթներ կան, ընդ որում գիտական շրջանառության մեջ են դրվել նաև գիտական նոր նյութեր», - բացման իր խոսքում նշեց Ա. Գրիգորյանը:
Գրքույկի խմբագիր Մարի Բարսեղյանն իր հպարտությունը հայտնեց և ասաց, որ այսօրվա շնորհանդեսը հոգու ճիչ է, հոգով ապրող մարդկանց հավաք:
«Բոլորս գիտենք` ինչ արժեք ունի զինվորի համար երգը: Հռոմեական կայսրությունը կործանվեց այն պատճառով, որ երգերը ոչ թե հուզում էին, այլ զվարճացնում: Հիմա մենք զվարճանում ենք, բայց նորանկախ պետության հայերս առնվազն 50 տարի զվարճանքի իրավունք չունենք: Մեզ պետք է գտնել մտածելու ժամանակ, այս գիրքը խորհելու առիթ կտա և հպարտանալու հնարավորություն կտա: Մեր ժողովուրդը հնուց երգ է երգել ու պար է ստեղծել, ոգի է տվել ու նոր է գնացել ռազմի դաշտ», - ասաց խմբագիրը` հավելելով, որ գրքույկը մղում է ոգեղենության, պայքարի ու հաղթանակի:
Արտեմիսն ինքը նախընտրեց ոչ թե խոսել, այլ ներկայացնել երգերը: Վերջում նրա նվագակցությամբ կատարվեցին հիմնի նախագծեր հանդիսացող երգերը:

Today in the National library took place the presentation of the small collection of Patriotic songs. It was published in the RA Writers Union, the Ministry of defense and union of “Tashir” organizations by the conduction of Samvel Karapetyan.
Artemis, the author of the book and candidate for philosophic sciences and the lives in Moscow, but hearing that the question of changing the anthem is being discussed decided to present her own projects of it.
The book consisting of 40 pages has 4 variants of anthem as well as poems written to Ararat, Sardarapat victory, soldiers etc.
Asia Grigoryan, candidate of the pedagogical sciences, called it a work of a big patriot.
“She created it being far from her fatherland. She gave birth to anthem projects inspired by Aram Khachatryan’s music. For more than 3 years has read Cultural Science lectures, in 2009 she gained a literature price in Moscow from the Union of Writers for her book called “Griboedov as a historical and cultural substance” where there are new things”, - said in her opening speech A. Grigoryan.
Mari Barseghyan the editor of the book expressed her pride and said that today’s presentation is a call of spirit, and gathering for those who live with the soul.
“We all know what it means the song for the soldier. The Roman Empire was destroyed because the songs were not touching the souls but amusing. Now we are having fun but we, newly having got the independence shouldn’t have fun for at least 50 years. We should find time for thinking; this book will give us that opportunity. Our nation has created songs and dances, inspired and then has left for the war”, - said the editor.
Artemis preferred not to speak but to present the songs. At the end by her participation were presented the songs that have been projects of the anthem.