Ներկայացվել է օրհներգի ևս մի քանի տարբերակ
Այսօր Ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ Հայրենասիրական երգերի ժողովածուի գրքույկի շնորհանդեսը: Այն հրատարակել է ՀՀ Գրողների Միությունը, տպագրությանն աջակցել են Պաշտպանության նախարարությունն ու «Տաշիր» կազմակերպությունների միությունը` նախագահ Սամվել Կարապետյանի ղեկավարությամբ:
Փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու, գրքի հեղինակ Արտեմիսը բնակվում է Մոսկվայում, բայց լսելով, որ Հայաստանում քննարկվում է օրհներգի փոփոխության հարցը, որոշեց ներկայացնել օրհներգի իր նախագծերը:
40 էջանոց գրքույկը պարունակում է հիմնի 4 տարբերակ, ինչպես նաև սահմանապահի, Արարատի, Սարդարապատի հաղթանակի և այլ թեմաներով բանաստեղծություններ:
Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Ասյա Գրիգորյանն այն որակեց որպես մեծ հայրենասերի աշխատանք:
«Ստեղծեց անկախ իրենից, հայերնիքից հեռու, իր մտորումներով: Արամ Խաչատրյանի երաժշտությամբ երկնեց օրհներգի նախագծեր: 30 տարուց ավելի մշակութաբանություն է կարդացել Արտեմիսը, Մոսկվայում 2009թ.-ին արժանացել է գրական միրցանակի Գրողների Միության կողմից` իր «Գրիբոյեդովը որպես պատմության և մշակույթի երևույթ» գրքի համար, որտեղ նոր երևույթներ կան, ընդ որում գիտական շրջանառության մեջ են դրվել նաև գիտական նոր նյութեր», - բացման իր խոսքում նշեց Ա. Գրիգորյանը:
Գրքույկի խմբագիր Մարի Բարսեղյանն իր հպարտությունը հայտնեց և ասաց, որ այսօրվա շնորհանդեսը հոգու ճիչ է, հոգով ապրող մարդկանց հավաք:
«Բոլորս գիտենք` ինչ արժեք ունի զինվորի համար երգը: Հռոմեական կայսրությունը կործանվեց այն պատճառով, որ երգերը ոչ թե հուզում էին, այլ զվարճացնում: Հիմա մենք զվարճանում ենք, բայց նորանկախ պետության հայերս առնվազն 50 տարի զվարճանքի իրավունք չունենք: Մեզ պետք է գտնել մտածելու ժամանակ, այս գիրքը խորհելու առիթ կտա և հպարտանալու հնարավորություն կտա: Մեր ժողովուրդը հնուց երգ է երգել ու պար է ստեղծել, ոգի է տվել ու նոր է գնացել ռազմի դաշտ», - ասաց խմբագիրը` հավելելով, որ գրքույկը մղում է ոգեղենության, պայքարի ու հաղթանակի:
Արտեմիսն ինքը նախընտրեց ոչ թե խոսել, այլ ներկայացնել երգերը: Վերջում նրա նվագակցությամբ կատարվեցին հիմնի նախագծեր հանդիսացող երգերը:

Представлены еще несколько вариантов гимна
Сегодня в Национальной библиотеке Армении состоялась презентация Сборника патриотических песен. Книга издана усилиями Союза писателей Армении, при содействии министерства обороны и группы компаний «Ташир» - во главе с президентом Самвелом Карапетяном.
Кандидат философских наук, автор книги - Артемида, которая живет в Москве, услышав о том, что в Армении обсуждается вопрос изменения гимна, решила представить свои проекты гимнов.
40-астраничная книжка содержит 4 варианта нового гимна, а также стихотворения на тему пограничников, Арарата, победы в Сардарапате, и на другие темы.
Кандидат педагогических наук Ася Григорян назвала книгу большой патриотической работой.
«Она создала ее незаметно для себя, вдалеке от Родины, своими размышлениями. Музыкой Арама Хачатуряна она создала проекты гимнов. Более 30-и лет Артемида читала культурологию, В 2009 году в Москве она удостоилась литературной премии Союза писателей за книгу «Грибоедов как историческое и культурное явление», в которой есть новые сведения, причем в научное обращение введены новые материалы», - в своем слове сказала А. Григорян.
Редактор книжки Мари Барсегян выразила свою гордость и сказала, что сегодняшняя презентация – крик души для людей, живущих душой.
«Все мы знаем, что значит песня для солдата. Римская империя пала по той причине, что песни не волновали, а развлекали. Теперь мы развлекаемся, но армяне новой независимой республики не имеют права на развлечения еще 50 лет. Нам нужно найти время на размышления, эта книга даст повод к размышлению и возможность гордиться. Наш народ с древних времен пел песни и создавал танцы, набирался духа, после чего шел на поле боя», - сказала редактор, добавив, что книга побуждает к борьбе и победе.
Артемида сама решила не говорить, а представить свои песни. В завершение встречи под ее аккомпанемент были исполнены песни – проекты гимнов.