175 տեղ` Ստեփանակերտի  նորաստեղծ մասնաճյուղին
Հիմք ընդունելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարի միջնորդությունը և նպատակ ունենալով նպաստել Արցախի գյուղատնտեսության ու կրթական համակարգի զարգացմանը` ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ստորագրել է հրաման, համաձայն որի` թույլատրվում է Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանին կազմակերպել ընդունելություն ԼՂՀ Ստեփանակերտի մասնաճյուղում: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Սահմանվել է վճարովի 175 տեղ` առանց պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքի: Ընդունելությունը կազմակերպվելու է մրցութային կարգով:
Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի Ստեփանակերտի մասնաճյուղը տեղակայված է լինելու Շուշի քաղաքում, որտեղ լայն թափով իրականացվում են ուսումնական մասնաշենքերի շինարարական աշխատանքները: Ինչպես նշում է ռեկտոր Ա. Թարվերդյանն` արդեն կատարվել են 25 մլն. դրամի ներդրումներ:
Նշված կարգավիճակով ընդունված առաջին կուրսեցիների ուսուցումը ժամանակավորապես կկազմակերպվի Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանում մինչև մասնաշենքերի շահագործման հանձնելը:
Նշված կարգավիճակով ընդունվածների տեղափոխությունը ՀՀ այլ բուհեր, այդ թվում Հայաստանի պետական ագրարային համալսարան չի թույլատրվելու:

175 мест для нового филиала в Степанакерте
Государственному аграрному университету Армении предоставляется разрешение на организацию приема в степанакертский филиал НКР, с целью содействия развитию сельского хозяйства и образования Арцаха. Соответствующий приказ, подписал в среду министр образования и науки Армен Ашотян, сообщает пресс-служба министерства.
Согласно приказу, филиалу предоставляется 175 платных мест без права на отсрочку от прохождения обязательной воинской службы. Прием будет осуществляться на конкурсной основе.
Степанакертский филиал Государственного аграрного университета Армении будет расположен в городе Шуши, где в настоящее время проводятся широкомасштабные работы по строительству учебных корпусов. Как отмечает ректор университета А.Тарвердяна, уже инвестировано порядка 25 млн. драмов.
Обучение поступивших первокурсников временно будет организовано в Государственном аграрном университете Армении, до ввода в эксплуатацию учебного корпуса. Перевод студентов в другие вузы Армении, в том числе в Государственный аграрный университет Армении, не будет разрешен.