Երիտասարդների միջազգային օրն է
Այսօր տարբեր ազգերի ու քաղաքակրթությունների երիտասարդներին միավորում է Երիտասարդության միջազգային օրը: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 1999թ. դեկտեմբերի 17-ի որոշմամբ օգոստոսի 12-ը հռչակվել է որպես Երիտասարդության միջազգային օր:
Երիտասարդության միջազգային օրը գալիս է շեշտելու, որ հասարակության ապագան երիտասարդների ձեռքում է և նրանց տեղեկացվածությունից ու հասարակությանը մաքսիմալ ինտեգրումից է բխում հետագա զարգացումների պատկերը:
Տեղեկացնենք, որ Երիտասարդների միջազգային օրը նշելու որոշումն ընդունվել է 1998թ. օգոստոսի 8-12-ը Լիսաբոնում տեղի ունեցած երիտասարդության հարցերով նախարարների համաշխարհային խորհրդաժողովի առաջարկությամբ` երիտասարդությանն ուղղված գործողությունների համաշխարհային ծրագրի մասին երիտասարդության իրազեկության բարձրացմանը նպաստելու նպատակով:
Աշխարհում առաջին անգամ Երիտասարդության միջազգային օրը նշվել է 2000թ. օգոստոսի 12-ին:
Հայաստանը ոչ միայն նշում է Երիտասարդության միջազգային օրը, այլև մշտապես երիտասարդներին պահում է պետության ուշադրության կենտրոնում: Պարբերաբար կազմակերպվում են երիտասարդական տարբեր ու բազմաբովանդակ միջացառումներ:
Որպես երիտասարդական միջոցառումների վառ օրինակներ բավական է ներկայացնել «Բազե » համահայկական հավաքը, Համահայկական երիտասարդական համաժողովները, ինչպես նաև Համահայկական խաղերը: Այս բոլոր միջոցառումներն իրականացվում են պետության նախաձեռնությամբ ու աջակցությամբ և միտված են համախմբելու նախ և առաջ Հայաստանի, Սփյուռքի և Արցախի երիտասարդներին:
Այս միջոցառումների շրջանակներում ուշագրավ է նաև «Արի տուն» ծրագիրը, որը հնարավորություն է ընձեռում Սփյուռքում բնակվող հայազգի երիտասարդներին ծանոթանալու Հայաստանին և ընկերանալու այստեղ ապրող երիտասարդների հետ:
Երիտասարդների խնդիրները, նրանց ապագան բարեկեցիկ դարձնելու հարցերը կանգնած են ցանկացած պետության առաջ, որը ցանկանում է ամուր և անպարտ հասարակություն ու պետականություն ունենալ: Հենց երիտասարդներն են, որ հանդիսանում են հասարակության շարժիչ ուժը:
Հիշեցնենք, որ այսօր` ժամը 13.00-ին, Կամերային երաժշտության տանը (Իսահակյան 1) ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Արսեն Քարամյանը, երիտասարդության ոլորտի պատասխանատուները Երիտասարդության միջազգային օրվա կապակցությամբ կհանդիպեն Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի ուսանողների, շրջանավարտների, ինչպես նաև ակտիվ երիտասարդների հետ:

The International Youth Day
Today young people of different nations and civilizations are united by the International Youth Day. By the decision of the UNO General Assembly on December 17, 1999 August 12 was announced the International Youth Day.
The International Youth Day comes to stress that the future of the society is in the hands of the young people and they should be informed and maximally integrated into the society for future developments.
On August 8-12, 1998, a resolution proclaiming 12 August as International Youth Day was adopted by the first session of the World Conference of Ministers Responsible for Youth, which was hosted by the Government of Portugal in cooperation with the United Nations (Lisbon, 8-12 August 1998). International Youth Day aims to promote awareness, especially among youth, of the World Program of Action for Youth.
It was on August, 2000 when for the first time the International Youth Day was celebrated.
Armenia is not only celebrating the International Youth Day but also is keeping the youth in the center of the Government’s attention. Periodically different and substantial events are being organized.
One of the vivid examples of youth events is “Baze” pan-Armenian gathering, the pan-Armenian youth conferences as well as pan-Armenian games. All these events are realized by the initiation and support of the government and are intended to unite first of the youth of Armenia, Diaspora and Artsakh.
Within the frameworks of these events is worth mentioning also the program “Ari Toun” (“Come Home”), which gives an opportunity to the Armenian young people to get acquainted with Armenia and make friends with the youth living here.
The problems of the youth, the questions of making their future more prosperous are put in front of any state who wants a strong and undefeatable society and statehood. The youth is the motivating power of any society.