Երիտասարդների միջազգային օրն է
Այսօր տարբեր ազգերի ու քաղաքակրթությունների երիտասարդներին միավորում է Երիտասարդության միջազգային օրը: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 1999թ. դեկտեմբերի 17-ի որոշմամբ օգոստոսի 12-ը հռչակվել է որպես Երիտասարդության միջազգային օր:
Երիտասարդության միջազգային օրը գալիս է շեշտելու, որ հասարակության ապագան երիտասարդների ձեռքում է և նրանց տեղեկացվածությունից ու հասարակությանը մաքսիմալ ինտեգրումից է բխում հետագա զարգացումների պատկերը:
Տեղեկացնենք, որ Երիտասարդների միջազգային օրը նշելու որոշումն ընդունվել է 1998թ. օգոստոսի 8-12-ը Լիսաբոնում տեղի ունեցած երիտասարդության հարցերով նախարարների համաշխարհային խորհրդաժողովի առաջարկությամբ` երիտասարդությանն ուղղված գործողությունների համաշխարհային ծրագրի մասին երիտասարդության իրազեկության բարձրացմանը նպաստելու նպատակով:
Աշխարհում առաջին անգամ Երիտասարդության միջազգային օրը նշվել է 2000թ. օգոստոսի 12-ին:
Հայաստանը ոչ միայն նշում է Երիտասարդության միջազգային օրը, այլև մշտապես երիտասարդներին պահում է պետության ուշադրության կենտրոնում: Պարբերաբար կազմակերպվում են երիտասարդական տարբեր ու բազմաբովանդակ միջացառումներ:
Որպես երիտասարդական միջոցառումների վառ օրինակներ բավական է ներկայացնել «Բազե » համահայկական հավաքը, Համահայկական երիտասարդական համաժողովները, ինչպես նաև Համահայկական խաղերը: Այս բոլոր միջոցառումներն իրականացվում են պետության նախաձեռնությամբ ու աջակցությամբ և միտված են համախմբելու նախ և առաջ Հայաստանի, Սփյուռքի և Արցախի երիտասարդներին:
Այս միջոցառումների շրջանակներում ուշագրավ է նաև «Արի տուն» ծրագիրը, որը հնարավորություն է ընձեռում Սփյուռքում բնակվող հայազգի երիտասարդներին ծանոթանալու Հայաստանին և ընկերանալու այստեղ ապրող երիտասարդների հետ:
Երիտասարդների խնդիրները, նրանց ապագան բարեկեցիկ դարձնելու հարցերը կանգնած են ցանկացած պետության առաջ, որը ցանկանում է ամուր և անպարտ հասարակություն ու պետականություն ունենալ: Հենց երիտասարդներն են, որ հանդիսանում են հասարակության շարժիչ ուժը:
Հիշեցնենք, որ այսօր` ժամը 13.00-ին, Կամերային երաժշտության տանը (Իսահակյան 1) ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Արսեն Քարամյանը, երիտասարդության ոլորտի պատասխանատուները Երիտասարդության միջազգային օրվա կապակցությամբ կհանդիպեն Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի ուսանողների, շրջանավարտների, ինչպես նաև ակտիվ երիտասարդների հետ:

Мир отмечает Международный день молодежи
Молодых разных наций сегодня объединяет большой праздник – Международный день молодежи. Решением генассамблеи ООН от 17 декабря 1999 года, 12 августа провозглашен Международным днем молодежи.
Этот день в очередной раз призван доказать, что будущее общества - в руках молодых, от их информированности и максимальной интеграции в общество зависят дальнейшие развития.
Решение праздновать Международный день молодежи было принято по предложению международного саммита министров по делам молодежи, который состоялся 8-12 августа 1998 года в Лиссабоне. Впервые в мире этот день был отмечен 12 августа 2000 года.
В Армении не только отмечают Международный день молодежи, но этот вопрос находится также в центре внимания государства. На государственном уровне организовываются различные молодежные мероприятия. Ярким примером подобных мероприятий является всеармянский сбор «Базе», Всеармянские молодежные конференции, а также Панармянские игры. Все эти мероприятия проходят по инициативе и при содействии государства, и направлены, в первую очередь, на сплочение армянской молодежи Армении, Нагорного Карабаха и диаспоры.
Примечательным в ряде вышеуказанных мероприятий является также программа «Приди домой», которая предоставляет возможность армянской молодежи из диаспоры ознакомиться с Арменией и подружиться с проживающими на родине своими сверстниками.
Вопросы молодежи, их благополучного будущего находятся в центре внимания каждого государства, которое желает иметь сильное и непобедимое общество и государственность. Именно молодежь является движущей силой общества.
12 августа в 13:00 в Доме камерной музыки в Ереване министр спорта и по делам молодежи Армен Григорян, его заместитель Арсен Карамян, ответственные лица в соответствующей сфере встретятся со студентами Школы молодых лидеров, ее выпускниками, а также активной молодежью.