ՀՀ ՊՆ-ն անդրադարձել է ադրբեջանական ստերին
Սեպտեմբերի 10-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարածել են հաղորդագրություն, որ իբր թե հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները անհաջող գրոհ են ձեռնարկել Աղդամի ուղղությամբ, որի հետևանքով 5 հայ զինծառայող զոհվել է, ևս 3-ը՝ վիրավորվել: Դեպքի առնչությամբ պաշտոնական հերքումով հանդես է եկել ԼՂՀ ՊԲ մամուլի քարտուղար, փոխգնդապետ Սենոր Հասրաթյանը:
Նույն օրը երեկոյան ադրբեջանական vesti.az կայքը հարցազրույց է տպագրել ադրբեջանցի ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովի հետ, ով, չկարողանալով պատասխանել հարցին, թե դիակների բացակայության պայմաններում ինչպե՞ս կարելի է խոսել զոհերի կոնկրետ թվի մասին, ասել է, թե «ցանկացած հարձակում ուղեկցվում է անձնակազմի կորուստներով՝ անկախ նրանից՝ հայկական կողմը կհրապարակի կորուստների թիվը, թե՝ ոչ»:
«Ռազմական փորձագետ» Ջաֆարովի և ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկատվական այս էժանագին խաղը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է հերթական անգամ բարձրացնել իր բանակի և հասարակության «մարտական ոգին»՝ միաժամանակ ապակայունացնելով իրավիճակը:
Ասվածի ապացույցը նաև vesti.az կայքում տեղադրված սպանված մեկ զինվորի լուսանկարն է՝ մակագրված որպես «զոհված հայ զինվորներ»: Սակայն զավեշտալին այն է, որ լուսանկարում պատկերված է 2008թ. օգոստոսի ռուս-վրացական պատերազմի ժամանակ սպանված վրացի զինվորի դիակ, որն արդեն տեղադրված է եղել www.kprf.ru ՌԴ կոմունիստական կուսակցության կայքում (http://kprf.ru/international/59203.html): Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

Азербайджанские СМИ выдали убитого грузина за армянского солдата
10 сентября азербайджанские СМИ распространили информации о том, что армянские ВС, якобы, предприняли неудачную попытку атаки в Агдамском направлении, в результате чего 5 армянских солдат были убиты, еще трое получили ранения. Данная дезинформация была опровергнута министерством обороны Нагорного Карабаха.
Как сообщили в пресс-службе министерства обороны Армении, в тот же день азербайджанский информационный сайт vesti.az опубликовал интервью с военным экспертом Узеиром Джафаровым, который, не сумев ответить на вопрос, как при отсутствии тел погибших можно говорить об их количестве, заявил, что «любая атака сопровождается потерями личного состава, вне зависимости от того опубликует армянская сторона число потерь или нет».
«Дешевая игра «военного эксперта» Джафарова и азербайджанских СМИ показывает, что Баку пытается в очередной раз поднять «боевой дух» своей армии и общественности, в то же время дестабилизировать ситуацию», - сказали в оборонном ведомстве Армении.
«Доказательством сказанного является также размещенная на сайте vesti.az фотография убитого солдата, который в данном случае представлен как убитый армянский военнослужащий. Однако, весь курьез состоит в том, что на этой фотографии – тело грузинского солдата, убитого в августе 2008 года в ходе русско-грузинской войны. Эта фотография размещена на сайте Компартии России (http://kprf.ru/international/59203.html)», - сообщили в министерстве обороны Армении.