ՀՀ ՊՆ-ն անդրադարձել է ադրբեջանական ստերին
Սեպտեմբերի 10-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարածել են հաղորդագրություն, որ իբր թե հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները անհաջող գրոհ են ձեռնարկել Աղդամի ուղղությամբ, որի հետևանքով 5 հայ զինծառայող զոհվել է, ևս 3-ը՝ վիրավորվել: Դեպքի առնչությամբ պաշտոնական հերքումով հանդես է եկել ԼՂՀ ՊԲ մամուլի քարտուղար, փոխգնդապետ Սենոր Հասրաթյանը:
Նույն օրը երեկոյան ադրբեջանական vesti.az կայքը հարցազրույց է տպագրել ադրբեջանցի ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովի հետ, ով, չկարողանալով պատասխանել հարցին, թե դիակների բացակայության պայմաններում ինչպե՞ս կարելի է խոսել զոհերի կոնկրետ թվի մասին, ասել է, թե «ցանկացած հարձակում ուղեկցվում է անձնակազմի կորուստներով՝ անկախ նրանից՝ հայկական կողմը կհրապարակի կորուստների թիվը, թե՝ ոչ»:
«Ռազմական փորձագետ» Ջաֆարովի և ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկատվական այս էժանագին խաղը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է հերթական անգամ բարձրացնել իր բանակի և հասարակության «մարտական ոգին»՝ միաժամանակ ապակայունացնելով իրավիճակը:
Ասվածի ապացույցը նաև vesti.az կայքում տեղադրված սպանված մեկ զինվորի լուսանկարն է՝ մակագրված որպես «զոհված հայ զինվորներ»: Սակայն զավեշտալին այն է, որ լուսանկարում պատկերված է 2008թ. օգոստոսի ռուս-վրացական պատերազմի ժամանակ սպանված վրացի զինվորի դիակ, որն արդեն տեղադրված է եղել www.kprf.ru ՌԴ կոմունիստական կուսակցության կայքում (http://kprf.ru/international/59203.html): Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

10 September Azerbaijani media outlets spread misinformation according to which Armenia’s Armed Forces failed attempt to attack in direction of Agdam region killed 5 Armenian soldiers and injured 3. This information was denied by Nagorno-Kharabakh’s Ministry of Defense.
As the press-office of Ministry of Defense reports, on the same day Azerbaijani website vesti.az posted an interview with a military expert Uzeir Jafarov, who being failed answer the question how it is possible to talk about number of killed people not having their corpses, said that “any attack is accompanied by loss of personnel in spite of the fact whether Armenian side posts the number of lost or not.”
“The cheap games of “military expert” and Azerbaijani media show that Baku again tries to raise the “fighting spirit” of their Army and the society and at the same time tries to destabilize the situation,” Armenia’s the defense bodies told.
“All that is proofed by posted at vesti.az pic of dead soldier who is given as Armenian. However, all the curiosity is that the pic is the one of Georgian soldier killed in August during Russian-Georgian war. One can see that pic on Russia’s Communist Party website,” – Armenia’s Ministry of Defense said.