Թելման Իսմայիլովը գնում է թուրքական առաջատար թերթերը
Թելման Իսմայիլովն ու Թուրքիայի կառավարող ԱԶԿ կուսակցության առաջնորդը բիզնեսի գործընկերներ են դարձել:
Թելման Իսմայիլովը գնում է թուրքական առաջատար «Միլիեթ» և «Հուրիեթ» թերթերը: Թուրքիայի կառավարող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունն (ԱԶԿ) աշխատում է իր ձեռքը վերցնել նաև այդ երկրում հրապարակվող վերջին անկախ մամուլի օրգանները ևս, ինչում նրան օգնում է «ծագումով ադրբեջանցի» միլիարդեր, Անթալիայում 1,4 մլրդ դոլար արժողությամբ հյուրանոց կառուցած և Ռուսաստանում «ձեռք գցած» փողերն առած Թուրքիայում բնակություն հաստատած Թելման Իսմայիլովը:
Turktime կայքը հայտնել է, որ թուրքական կառավարության կողմից 3,2 միլիարդ դոլարի հարկային պատիժների ենթարկված Doգan Holdinգ-ի ամենամեծ հրատարակչություն «Միլիեթ» թերթը վաճառվել է ադրբեջանցի գործարար, AST Telman ընկերությունների խմբի սեփականատեր Թելման Իսմայիլովին: Doգan Holdinգի ղեկավարությունն այլ գործերի հետ մեղադրվում է նաև Թուրքիայում վառելիքի անօրինական շրջանառություն իրագործելու մեջ:
Կայքը հայտնել է, որ Թելման Իսմայիլովը «Միլիեթը» գնել է իր գործընկեր թուրքական Torunlar Գida ընկերության հետ համատեղ, որի ամենամեծ բաժնետեր սեփականատերը ԱԶԿ-ական, Բիթլիսից ընտրված ազգությամբ քուրդ պատգամավոր Վահիդ Քիլերն է: Վահիդ Քիլերը Թուրքիայի խորհրդարանի վառելիքի մաքսանենգության դեմ պայքարի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահն է:
Թուրքական կայքը հայտնել է, որ «Միլիեթի» վաճառքի հետ կապված բանակցություններն ավարտվել են և այժմ Թելման Իսմայիլովն ու ԱԶԿ-ից նրա գործընկեր Վահիդ Քիլերը բանակցություններ են տանում Թուրքիայում հասարակական կարծիքն ուղղորդող մյուս առաջատար «Հուրիեթ» թերթը գնելու շուրջ:
Թուրքայի վարչապետ և ԱԶԿ առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շարունակաբար թիրախ էր դարձրել «Միլիեթ» և «Հուրիեթ» թերթերը, ինչը խոսում է Doգan Holdinգ-ին պատժելու գործը քաղաքական բնույթ ունենալու և այդ անկախ մեդիա հոլդինգը կառավարության հսկողության տակ դնելու մասին:
«Ռոյթեր» գործակալության փոխանցմամբ էլ Թուրքիայում մեդիա մագնատ դառնալ ցանկացող Թելման Իսմայիլովը մտադիր է գնել նաև Doգan Holdinգ-ի խմբին պատկանող ATV հեռուստաալիքը Թելման Իսմայիլովը Ռուսաստանում ունեցած եկամտաբեր իր բիզնես օբյեկտները մեկը մյուսի հետևից վաճառում է և հանում փողերն` այդ երկրից:
Ինչպես երևում է, Անթալիայում ԱԶԿ-ական քաղաքապետի տված թույլտվությամբ սուպերհյուրանոց կառուցած ծագումով հրեա միլիարդերն այժմ էլ գործակից է դարձել Թուրքիայում կառավարող կուսակցության կողմից անկախ ԶԼՄ-երը վերացնելու ջանքերին:

Тельман Исмаилов скупает независимые СМИ Турции
Тельман Исмаилов приобретает передовые газеты «Milliyet» и «Hurriyet». Правящая партия Турции «Справедливость и развитие» (ПСР) пытается прибрать к рукам последние органы независимой прессы в этой стране, в чем ему помогает «азербайджанец по происхождению» миллиардер Тельман Исмаилов, построивший гостиницу в Анталии стоимостью в 1,4 миллиарда долларов, «сделавший большие деньги» в России переехавший на постоянное место жительство в Турцию.
Сайт Turktime сообщает, что в счет налогового взыскания в 3,2 миллиарда долларов со стороны правительства, наложенного на «Dogan Holding», его самое крупное издательство- газета «Milliyet» была продана азербайджанскому бизнесмену, собственнику группы компаний «AST Telman» Тельману Исмаилову. Руководство «Dogan Holding» наряду с другими делами, обвиняется также в осуществлении незаконного оборота топлива в Турции.
Сайт сообщает, что Тельман Исмаилов выкупил «Milliyet» совместно со своим турецким бизнес-партнером турецкой компанией «Torunlar Gide», самым большим акционером которой является курд по национальности, избранный депутат от Битлиса член ПСР Вахид Килер. Килер также является главой парламентской комиссии по борьбе с контрабандой топлива.
Турецкий сайт сообщает, что переговоры о покупке «Milliyet» уже завершены, и сейчас ведутся переговоры между Тельманом Исмаиловым и его партнером Вахидом Килером из ПСР о покупке еще одной газеты, транслирующей общественное мнение- «Hurriyet». Премьер- министр Турции и лидер ПСР Реджеп Тайип Эрдоган выбрал газеты «Milliyet» и «Hurriyet» своими мишенями, что свидетельствует о политическом подтексте дела против «Dogan Holding» и стремлении перевести этот независимый медиа-холдинг под контроль правительства. Информационное агентство «Reuters» сообщает, что стремящийся стать медиа магнатом в Турции Тельман Исмаилов также намерен приобрести принадлежащий группе «Dogan Holding» телеканал ATV.
По сообщению musavat.com Тельман Исмаилов один за другим продает свои прибыльные бизнес-объекты в России и увозит деньги из этой страны. Очевидно, что после разрешения мэра Анталии, члена ПСР, построить в Анталии супергостиницу, миллиардер еврей по происхождению теперь стал сообщником руководящей партии Турции в ликвидации независимых СМИ.