Գինու փառատոն այցելեցին հայ և ուկրաինացի նախարարները
ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի Արենի համայնքում շարունակվում է Գինու տոնը: Ինչպես հայտնում է Aysor.am-ի թղթակիցը, գինու փառատոնին ժամանեցին նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը և Հայ-ուկրաինական առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում Հայաստանում գտնվող Ուկրաինայի արդյունաբերական քաղաքականության նախարար Վլադիմիր Նովիցկին, հայ և ուկրաինացի այլ պաշտոնյաներ:
Հրապարակում հյուրերին դիմավորեցին աղ ու հացով, որից հետո Արենիի գյուղապետ Ժիրայր Եղոյանը ողջոնեց հյուրերին, նշելով, որ գինու տոնը համայնքում ավանդական է դարձել:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ն.Երիցյանը իր խոսքում նշեց, որ իր կողմից ղեկավարվող գերատեսչությունն ու ՀՀ կառավարությունը միշտ սատար են կանգնելու նման միջոցառումների կազմակերպմանը: Նա հույս հայտնեց, որ ամեն անգամ նորություն և թարմություն կհաղորդվի փառատոնին:
Նկատելով, որ գինու արտադրությունը շատ երկրներում տնտեսության կարևոր ճկուղերից է, Ն.Երիցյանը նշեց, որ Արենի գյուղը Հայաստանի համար հատուկ նշանակություն ունի:
Ուկրաինայի արդյունաբերական քաղաքականության նախարար Վլադիմիր Նովիցկին, շնորհավորելով տոնի առթիվ և մաղթելով հայ ժողովրդին բարեկեցություն, նշեց, որ շատ հպարտ է ծանոթանալ Արենի գյուղի և նրա գինու հետ:

Армянский и украинский министры присутствовали на фестивале вина
В общине Арени области Вайоц Дзор Армении продолжается праздник вина. Как сообщает корреспондент Aysor, на фестиваль вина приехали также министр экономики Армении Нерсес Ерицян и министр промышленной политики Украины Владимир Новицкий, находящийся в Армении в рамках заседания межправительственной комиссии Армяно-украинского торгово-экономического сотрудничества.
На площади гостей встретили хлебом и солью, после чего глава сельской общины Арени Жирайр Егоян приветствовал гостей, отметив, что праздник вина в общине уже стал традиционным.
Министр экономики Нерсес Ерицян в свою очередь отметил, что руководимое им ведомство и правительство Армении всегда будут содействовать организации таких мероприятий. Он выразил надежду, что каждый раз фестивалю будет придаваться дух новизны и свежесть.
Отметив, что виноделие во многих странах является важной отраслью хозяйства, Н.Ерицян добавил, село Арени имеет для Армении особенное значение.
Министр промышленной политики Украины Владимир Новицкий, поздравив с праздником и пожелав армянскому народу благосостояния, подчеркнул, что гордится знакомством с селом Арени и его вином.