Ադրբեջանը հույսը կտրել է Թուրքիայից
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև տարանցման հարցերի անորոշությունը ստիպում է Բաքվին ադրբեջանական գազի համար նոր շուկաներ փնտրել: Ալիևի խոսքերով, Թուրքիայի միջով գազի տարանցման չափազանց բարձր գների պատճառով, որոնք 70 տոկոսով բարձր են, քան շուկայական գները, Ադրբեջանը արդեն գրեթե 2 տարի զրկված է Եվրոպա գազ մատակարարելու հնարավորությունից: Այս մասին տեղեկացնում է Գազետա ռու-ն:
Միևնույն ժամանակ, Ալիևի խոսքերով, Ադրբեջանը Թուրքիային գազը վաճառում է համաշխարհային գների մեկ երորդով: Բացի այդ, Ալիևը հայտարարել է, որ Թուրքիայի հետ տարանցման հարցերի կարգավորված չլինելը հանգեցրել է ամենախոշոր ծրագրերից մեկի` «Շահ Դենիզ» հանքավայրի շահագործման երկրորդ փուլի ուշացմանը, որը պահանջում է 20 մլդ դոլարի ներդրում:
Ալիևի խոսքերով` Թուրքիայի դիրքորոշման հետ կապված, Ադրբեջանը համաձայնություն է կնքել «Գազպրոմի» հետ` Ադրբեջանական գազը Ռուսաստան մատակարարելու մասին: Ադրբեջանի ղեկավարը նաև հայտնել է ադրբեջանական գազի Իրան և Եվրամիության երկրներ հնարավոր մատակարարման մասին` շրջանցելով Թուրքիան:

Azerbaijan has no hopes of Turkey
Azerbaijan’s President Ilham Aliyev said at Government that unresolved issue of transit between Azerbaijan and Turkey makes Azerbaijan look for new markets, report Russian media sources.
President Aliyev says the county cannot export gas to Europe because Turkey’s transit-price exceeded market prices by 70%. Herewith Azerbaijan sells its gas to Turkey at a one-third price of world standards. Besides, says the President, failed transit issues led to delay of the second stage of the project of world's largest gas condensate fields of Shah Deniz field in the Caspian shelf, which requires injections of $20 billion.
That is why Azerbaijan signed an agreement with Russia’s Gazprom to export gas to Russia. He also said that the country can provide gas to Iran as well as to EU-countries bypassing Turkey via the Black Sea.