Ոչ թե «ֆուտբոլային», այլ` «շախմատային» դիվանագիտություն
Հայ-թուրքական հարաբերություններն ավելի ճիշտ է կոչել ոչ թե «ֆուտբոլային դիվանագիտություն», այլ` «շախմատային»: Նման հայտարարություն այսօր ասուլիսում արեց ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը:
«Շախմատային ոլորտը դիվանգիտության հետ ավելի մոտ է», - բացատրեց պատգամավորը:
Aysor-ի հարցին, թե այդ դեպքում ներկա իրավիճակում սպիտակ և սև խաղաքարերն ինչպե՞ս են բաշխված, Հ. Հարությունյանը պատասխանեց. «Խելոք խաղացողները հաղթում են նաև սևերով: Այնպես, որ այս հարաբերությունները նման են շախմատի և ով դիվանագիտորեն ավելի հզոր է, անկախ ֆիգուրի գույնից, կարող է հաղթանակ տանել»:
Հ. Հարությունյանի կարծիքով, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը մեծապես կախված է մեր պետության ներքին իրավիճակից և որքան ժողովուրդն ու կուսակցությունները համախմբված լինեն, այնքան լավ կլինի Հայաստանի համար:
Մինչդեռ, պատգամավորի համոզմամբ, որոշ կուսակցություններ և դրանց առաջնորդները ներկայիս իրավիճակն օգտագործում են ապագա նախագահական ընտրություններում գաղափարական հենք ստեղծելու համար, ինչը, սակայն, նրանց չի հաջողվի:
Անդրադառնալով Արձանագրությունները չվավերացնելու հնարավորությանը, Հ. Հարությունյանը նշեց, որ մտավախություններ ամեն դեպքում կան, բայց նախօրոք ժողովրդի մեջ «պարտվողական տրամադրություններ սերմանել չի կարելի»:
«Չես հասկանում, թե թուրքական ընդդիմությունն ինչու է դեմ և թե ինչու են այդքան ագրեսիվ: Թուրքիան` 90 տարի շարունակ հակառակը քարոզելով, կարողացել է ժողովրդի հոգեբանության մեջ մտցնել, թե հայերն են թուրքերին կոտորել», - ասաց Հ. Հարությունյանը` փաստելով, որ մենք դեմ լինելու համար գոնե պատճառաբանություններ ունենք:
Ամեն դեպքում, ըստ նրա, եթե վերջ ի վերջո դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն, ապա թուրք ժողովրդի համար աստիճանաբար կպարզվի իրողությունը:
Հ. Հարությունյանը նաև համոզմունք հայտնեց, որ Թուրքիան կվավերացնի Արձանագրությունները, քանի որ «ԵՄ մտնելը օդ ու ջրի պես պետք է նրան»:

А.Арутюнян: Не «футбольная», а «шахматная» дипломатия
Армяно-турецкие отношения правильнее называть не «футбольной дипломатией», а «шахматной». Такое заявление сделал сегодня в ходе пресс-конференции член фракции Республиканской партии Армении (РПА), депутат парламента Амлет Арутюнян.
«Шахматы более близки к дипломатии», - разъяснил депутат.
На вопрос корреспондента Aysor.am, в таком случае каков же расклад белых и черных фигур в нынешней ситуации, А.Арутюнян ответил: «Умные игроки играют и черными фигурами. Таким образом, эти отношения похожи на шахматы и кто окажется сильнее в дипломатии, тот и сможет одержать победу, вне зависимости от цвета шахматных фигур».
По мнению А.Арутюняна, развитие отношений с Турцией в большей степени зависит от внутренней ситуации в нашей стране и, чем сплоченнее будут народ и партии, тем лучше будет для Армении.
Между тем, по мнению депутата, некоторые партии и их лидеры используют нынешнюю ситуацию для создания идеологической основы в будущих президентских выборах, что, однако, им не удастся.
Говоря о возможности отказа от ратификации протоколов, А.Арутюнян отметил, что обеспокоенность во всех случаях есть, однако заранее «нельзя сеять в народе пораженческие настроения».
«Не понятно, почему турецкая оппозиция выступает против и почему так агрессивна. Турция, занимаясь пропагандой на протяжении 90 лет, смогла внушить своему народу, что армяне в свое время вырезали турок», - сказал А.Арутюнян, констатировав при этом, что у нас, чтобы выступать против, хоть есть аргументация.
Согласно представителю РПА, во всех случаях, если, в конце концов, дипломатические отношения будут установлены, истина постепенно откроется турецкому народу.
А.Арутюнян также убежден, что Турция ратифицирует протоколы, поскольку «вступление в Европейский союз необходимо ей как воздух и вода».