Ոչ թե «ֆուտբոլային», այլ` «շախմատային» դիվանագիտություն
Հայ-թուրքական հարաբերություններն ավելի ճիշտ է կոչել ոչ թե «ֆուտբոլային դիվանագիտություն», այլ` «շախմատային»: Նման հայտարարություն այսօր ասուլիսում արեց ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը:
«Շախմատային ոլորտը դիվանգիտության հետ ավելի մոտ է», - բացատրեց պատգամավորը:
Aysor-ի հարցին, թե այդ դեպքում ներկա իրավիճակում սպիտակ և սև խաղաքարերն ինչպե՞ս են բաշխված, Հ. Հարությունյանը պատասխանեց. «Խելոք խաղացողները հաղթում են նաև սևերով: Այնպես, որ այս հարաբերությունները նման են շախմատի և ով դիվանագիտորեն ավելի հզոր է, անկախ ֆիգուրի գույնից, կարող է հաղթանակ տանել»:
Հ. Հարությունյանի կարծիքով, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը մեծապես կախված է մեր պետության ներքին իրավիճակից և որքան ժողովուրդն ու կուսակցությունները համախմբված լինեն, այնքան լավ կլինի Հայաստանի համար:
Մինչդեռ, պատգամավորի համոզմամբ, որոշ կուսակցություններ և դրանց առաջնորդները ներկայիս իրավիճակն օգտագործում են ապագա նախագահական ընտրություններում գաղափարական հենք ստեղծելու համար, ինչը, սակայն, նրանց չի հաջողվի:
Անդրադառնալով Արձանագրությունները չվավերացնելու հնարավորությանը, Հ. Հարությունյանը նշեց, որ մտավախություններ ամեն դեպքում կան, բայց նախօրոք ժողովրդի մեջ «պարտվողական տրամադրություններ սերմանել չի կարելի»:
«Չես հասկանում, թե թուրքական ընդդիմությունն ինչու է դեմ և թե ինչու են այդքան ագրեսիվ: Թուրքիան` 90 տարի շարունակ հակառակը քարոզելով, կարողացել է ժողովրդի հոգեբանության մեջ մտցնել, թե հայերն են թուրքերին կոտորել», - ասաց Հ. Հարությունյանը` փաստելով, որ մենք դեմ լինելու համար գոնե պատճառաբանություններ ունենք:
Ամեն դեպքում, ըստ նրա, եթե վերջ ի վերջո դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն, ապա թուրք ժողովրդի համար աստիճանաբար կպարզվի իրողությունը:
Հ. Հարությունյանը նաև համոզմունք հայտնեց, որ Թուրքիան կվավերացնի Արձանագրությունները, քանի որ «ԵՄ մտնելը օդ ու ջրի պես պետք է նրան»:

Harutyunyan: chess diplomacy, not football diplomacy
“Armenian-Turkish relations are more “chess diplomacy”, than “football diplomacy”,” such a statement made member of the Armenian Republican Party Hamlet Harutyunyan at today’s press-conference. “Chess are closer to diplomacy,” he explained.
When asked by Aysor’s correspondent how white and black lay now, the deputy said “Clever players wield both white and black. Thus, these relations are likely chess, and the winner is the stronger player in diplomacy regardless of chess pieces.”
In his opinion, Armenian-Turkish relations more depend on our internal situation, and Armenia will benefit from solidarity – among nation and political forces.
Meanwhile, according to the deputy, some political parties and their leaders try to use the current situation for creating the basis of future elections, which, however, they will not succeed.
Speaking about possible non-ratification of the protocols, the politician said that there were any concerns, however, “it’s not good to spread defeatist among people.”
“It’s not clear why the Turkish opposition is against the protocols and why it is so aggressive. Propagandizing the ideology of Massacre of Turks by Armenians over 90 years, the Turkish government inspired Turkish that Armenians killed Turks,” he said adding that Armenian side at least has arguments and facts against this propaganda. In all cases, if the diplomatic ties establish, the truth will reach people’s minds.
He also expressed confidence that Turkey’s Government will adopt the ratification as it is keen on the EU-membership.