Թուրք-իսրայելական կոնֆլիկտի մեղավորը Նիկոլա Սարկոզի՞ն է
Իսպանիյաի վարչապետ Խոսե Լուիս Սապատերոն` պաշտոնական այցով Իսրայելում գտնվելիս,ասել է, որ Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերությունների վատացման գլխավոր մեղավորը Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին է: Այս մասին տեղեկացնում է Նյուս ռու-ն:
Խոսե Լուիս Սապատերոյի հետ հանդիպման ժամանակ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն դժգոհություն է հայտնել, որ Թուրքիային Եվրամիություն ընդունելու մերժումը այդ երկրին տանում է դեպի իսլամացում և «չարիքի» հետ մերձեցմանը:
Սապատերոն, ի պատասխան, նշել է, որ Ֆրանսիայի նախագահն է գլխավոր խոչընդոտը` Թուրքիայի Եվրամիությանը անդամագրվելու համար: Իսպանիայի վարչապետի խոսքերով, Սարկոզին պատրաստ չէ ընդունել թուրքերին:

Саркози обвинили в ухудшении турецко-израильских отношений
Премьер-министр Испании Хосе Луис Сапатеро, находящийся с официальным визитом в Израиле, назвал президента Франции Николя Саркози главным виновником ухудшения отношений между Турцией и Израилем, сообщает News.ru.
В ходе встречи с Сапатеро глава правительства Израиля Биньямин Нетанияху посетовал на то, что отказ Евросоюза принять Турцию в свои ряды толкает эту страну на путь исламизации и сближения с «осью зла».
В ответ премьер Испании отметил, что, к сожалению, президент Франции является основным препятствием к принятию Турции в Евросоюз. По словам испанского премьер-министра, Саркози не готов принять турок.