Ադրբեջանցիները սկսել են Բաքվից հանել թուրքական դրոշները
Թուրքիան ցնցված է Ադրբեջանի իշխանությունների կայացրած որոշումից: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Սոնսայֆա» (Sonsayfa) լրատվական կայքը, ըստ որի, թուրքական դրոշները հանվել են նախորդ դարասկզբին հանուն Բաքվի նահատակված թուրք զիվորների հիշատակին կառուցված դամբարան-հուշարձանից:
Դա բողոքի բուռն ալիք է բարձրացրել Ադրբեջանի ընդդիմադիր կուսակցությունների շրջանում: Մասնավորապես «Մուսաֆաթ» ընդդիմադիր կուսակցությունը տարածել է հաղորդագրություն, որում ասվում է. «Բաքվի իշխանությունների այդ քայլը ուղղված է ոչ միայն Անկարայի իշխանությունների, այլ ամբողջ Թուրքիայի դեմ: Երկկողմ հարաբերություններում առկա լարվածությունը նույնիւսկ չպետք է այս աստիճան լուրջ քաղաքական սխալներ թույլ տալու պատճառ լիներ»:
Թուրքական կայքը տեղեկացնում է նաև, որ տեղական «Ա Էն Սի» (ANC) հեռուստաընկերությունը եթեր է հեռարձակել Ադրբեջանի խորհրդարանի հարևանությամբ գտնվող և առանց թուրքական դրոշների մնացած այդ դամբարան-հուշարձանի պատկերները: Նշվել է, որ Բաքվի իշխանություններն առայժմ հանդես չեն եկել ոչ մի պաշտոնական մեկնաբանությամբ:

Turkey’s flags are carried away from Baku
Turkey shocked by decision that Azerbaijan’s Government had made. As Sonsayfa e-agency reports, Turkey’s flags were carried away from Mausoleum in Memory of Turkish soldiers who dead here in Baku in early last century.
This action prompted an outcry from Azerbaijan’s opposition. In particular, Musavat Party issued a statement reading: “This step is against not only Ankara’s authorities, but against entire Turkey. Even the existing tension in bilateral relations shouldn’t cause such serious political mistakes.”
Sonsayfa reports that ANC TV has already broadcasted episodes of that Mausoleum, which is close to Azerbaijan’s Parliament, without flags. It worth mentioning that Azerbaijan’s Government hasn’t yet made any statement.