Գ. Վաշաձե. Մոսկվան ցանկանում է բանակցել Թբիլիսիի հետ
Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն վրաստանյան հեռուստաալիքներից մեկին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «ազդանշաններ» են գալիս, թե Ռուսաստանը ցանկանում է բանակցություններ սկսել Վրաստանի հետ, սակայն դա անհնարին է ստեղծված պայմաններում, «երբ Մոսկվան պահում է Վրաստանի գրավյալ տարածքի 20 տոկոսը»:
«Ազդանշաններ են գալիս, որ Ռուսաստանի իշխանությունները մեզ հետ պատրաստ են բանակցել այն բանի համար, որ հաջորդ օրը «վազեն» Բրյուսել կամ Վաշինգտոն` տեղեկացնելու, որ « մենք արդեն ունենք ուղիղ երկխոսություն վրացիների հետ և մեր միջև այլևս խնդիրները վերացված են», - հայտարարել է Վաշաձեն «Ռուսթավի-2» հեռուստաալիքով:
Նրա խոսքերով` Ռուսաստանի գործելաոճը կայանում է նրանում, որպեսզի երկրին պարտադի օգոստոսյան հետպատերազմյան շրջանում ձևավորված «նոր իրականություն» և «մնացած 80 տոկոսի հետ բանակցություններ սկսի նոր էջից»:
«Վրաստանում երբեք և ոչ մի իշխանություն Ռուսաստանի հետ բանակցություններ չի սկսի, քանի դեռ չեն վերադարձվի մեր գրավյալ տարածքները», - հայտարարել է Վաշաձեն:
«Ուղիղ երկխոսությունը թող սկսի նա, ով որոշել է դավաճանել երկրին»,- նշել է նա և հավելել. «անմիջապես կհրաժարվեմ իմ պաշտոնից»:

Тбилиси: Москва желает начать переговоры с Грузией
Министр иностранных дел Грузии Григол Вашадзе заявил, что доходят «сигналы» о том, что Россия желает начать переговоры с Грузией, но это невозможно в существующих условиях, когда Москва удерживает оккупированными 20% территории Грузии.
«Сигналы поступают, что (власти России) готовы к разговору с нами для того, чтобы на второй день побежать в Брюссель или Вашингтон и доложить просто: «мы уже ведем прямой диалог с грузинами и для нас проблема снята», - как сообщает Civil.ge, заявил Вашадзе в передаче «Позиция» на канале «Рустави-2».
По словам руководителя грузинского внешнеполитического ведомства, тактика России заключается в том, чтобы навязать стране возникшую после августовской войны «новую реальность» и «начать переговоры с остальными 80%-ами Грузии с чистого листа».