Ֆրանսիայում ավարտվեց Կոմիտասյան շաբաթը
Ս.թ. հոկտեմբերի 18-ին Փարիզի հռչակավոր Գավո սրահում տեղի ունեցած մեծ համերգով ավարտվեց Կոմիտասի ծննդյան 140-ամյակին նվիրված շաբաթը Ֆրանսիայում:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և մամուլի վարչությունը, համերգին ներկա էին Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆրեդերիկ Միտերանը, Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Ֆրանսիայի քաղաքական և հասարակական դեմքեր, գիտության ու մշակույթի գործիչներ, նշանավոր անհատներ:
Կոմիտասի գործերի կատարմամբ հանդես եկան դաշնակահար Սվետլանա Նավասարդյանը, երգիչներ Բարսեղ Թումանյանը (բաս), Ջուլիետա Գալստյանը (մեցցո-սոպրանո) և Հասմիկ Թորոսյանը (սոպրանո), «Նաիրի» խումբը Հայկ Դավթյանի ղեկավարությամբ (Ֆրանսիա), «Արպեջիոն» քառյակը (Ֆրանսիա): Համերգի առանցքը կազմեց Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի ելույթը Ռոբերտ Մլքեյանի ղեկավարությամբ, որի ընթացքում կատարվեցին Կոմիտասի հարսանեկան ու գեղջկական երգեր ու պարեր, ինչպես նաև Կոմիտասի տաղերի հիման վրա կոմպոզիտոր Արթուր Ահարոնյանի հատուկ այս առիթով գրած «Մենավոր» երգերի շարքը:
Կոմիտասի ծննդյան 140-ամյակին նվիրված շաբաթն սկսվել էր ս. թ. հոկտեմբերի 13-ին, Փարիզի Աշխարհի մշակույթների տանը տեղի ունեցած դասախոսություն-համերգով, որի ընթացքում երաժշտագետներ Մհեր Նավոյանը (Հայաստան) և Անտոնի Ժիրարը (Ֆրանսիա) ներկայացրեցին Կոմիտասի կյանքն ու ստեղծագործությունը, նրա դերը հայ ազգային և համաշխարհային երաժշտության զարգացման մեջ: Հոկտեմբերի 15-ին Կոմիտասի գործերը հնչեցին Փարիզի Ինվալիդների Սեն-Լուի տաճարի սրահում Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ, որն անցավ մեծ հաջողությամբ:
Նշենք, որ Կոմիտասյան շաբաթն անցկացվում էր Ֆրանսիայի և Հայաստանի մշակույթի նախարարությունների հովանու ներքո:

The “Komotas” week finished in France
On October 18 in Paris in the prominent Sal Gavo took place a big concert which closed the week dedicated to the 140th anniversary of Komitas in France.
As the information and press department of the RA Foreign Ministry informs on the concert were present Frederic Mitterrand, the RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan, the political, public, scientific and culture dealers and prominent personalities.
The works of Komitas played Svetlana Navasardyan, singers Barsegh Tumanyan, Julietta Galstyan and Hasmik Torosyan, “Nairi” choir by the conduction of Hayk Davtyan, “Arpejion” quartet, and performance of the Armenian state camera choir conducted by Robert Melikyan.
The week dedicated to the 140th anniversary of Komitas started on October 13 in the home of the world cultures of Paris by the lecture-concert during which the musicians Mher Navoyan from Armenia and Antony Jirar from France represented the life of Komitas and his works, and his role in the development of the Armenian national and world music.
The Komitas week was being held under the patronage of the Armenian and French Ministries of Culture.