«Արմթեքն» այս տարի գրանցել է «որակակն աճ»
«Այսպիսով փորձ է արվում Հայաստանը կապել բարձր տեխնոլոգիաների աշխարհի կենտրոնի հետ, որտեղ բոլոր նոր գաղափարներն ու արժեքներն են ստեղծվում»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը` «Արմթեք 2009»-ը համաժողովի վերաբերյալ:
Տեղեկացնենք, որ «Արմթեք 2009»-ը համաժողովը տեղի է ունենալու նոյեմբեր 5-8-ը ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի Սիլիկոնյան հովտում: Համաժողովի կազմակերպիչն են ՀՀ Կառավարությունը և «Սինոփսիս» ընկերությունը:
Գնահատելով միջոցառումը, որը երկրորդ անգամ է տեղի ունենում Սիլիկոնյան հովտում (Aysor` առաջինը տեղի է ունեցել 2007 թ-ին), Ն. Երիցյանը «որակական աճ» գրանցեց` «և’ համաժողովի մասնակիցների ցանկով, և’ մասնակիցների պատասխանատվության աստիճանով` ստատուսով, և’ այն հարցերի շրջանակով, որոնք պետք է ներկայացվեն»: Նա նշեց, որ այս տարի «շատ ուժեղ է լինելու Կառավարության ձայնը` նպաստելու և’ Հայաստանի, և’ Սփյուռքի ներուժը միասին հավաքելուն»:
«Կառավարությունը պետք է առաջնորդի, որ այն դառանա հեղինակավոր և բարձր հաջողությունների հասած ֆորում-կոնգրես»,- ընդգծեց Ն. Երիցյանը և հավելեց. «Մենք կարծում ենք, որ այս տարիների ընթացքում համաժողովը պետք է զարգանա և դառնա գլոբալ ֆորում, որտեղ կքննարկվեն և’ հայկական, և’ միջազգային թեմաներ»:
Խոսելով համաժողովի օրակարգից` Ն. Երիցյանը նշեց, որ «պլենար նիստերում կտեսնենք բազմաթիվ խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչների, որոնց մեծ մասն ընդհանրապես կապ չունեն Հայաստանի հետ, բայց խոսելու են աշխարհի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մարտահրավերներից, և նաև տալու են որոշակի ուղերձ, թե ի՞նչ պետք է անի Հայաստանի պես երկիրը, որ իրենք հետաքրքրված լինեն` Հայաստանում ներդրումներ անել»:

«Armtech 2009» в этом году зафиксировал качественный рост
«Таким образом, предпринимается попытка связать Армению с мировым центром высоких технологий, где создаются все новые идеи и ценности», - сообщил в ходе встречи с журналистами министр экономики Армении Нерсес Ерицян в связи с конференцией «Armtech 2009».
Напомним, что конференция «Armtech 2009» пройдет в Силиконовой долине Штата Калифорния в США. Организаторами конференции являются правительство Армении и компания «Synopsys».
Оценивая мероприятие, которое уже второй раз проходит в Силиконовой долине (впервые конференция проводилась в 2007 году), Н.Ерицян зафиксировал «качественный рост» и «в списке участников конференции, и по степени ответственности участников, и по статусу, и по кругу представляемых вопросов». Он отметил, что в нынешнем году «очень сильным будет озвучен голос правительства, что посодействует единению потенциала Армении и Диаспоры».
«Правительство должно способствовать, чтобы конференция стала авторитетным и достигшим больших успехов форумом-конгрессом», - подчеркнул Н.Ерицян. «Мы считаем, что в течение этих лет конференция должна развиваться и стать глобальным форумом, на котором обсуждаются армянские и международные темы».
Касаясь повестки конференции, Н.Ерицян отметил, что «на пленарных заседаниях будут представители многочисленных компаний, большая часть которых не связана с Арменией, однако они представят вызовы в мире высоких технологий, а также предопределят, что необходимо предпринять такой стране как Армения, чтобы заинтересовать их в инвестициях».