Դավիթ Հարությունյանը ընդունել է Արիստոմենե Վարուդակիսին
Այսօր ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանն այդ պաշտոնում իր առաջին պաշտոնական հանդիպումն անցկացրեց` ընդունելով Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսին:
Ողջունելով ՀԲ ներկայացուցիչներին` Հանձնաժողովի նախագահ Դ. Հարությունյանը նշեց.
«Հայաստանում մրցակցային իրավիճակը և Հանձնաժողովի իրավասությունները կարիք ունեն բարեփոխումների: Եվ ես կարծում եմ, այդ գործում մենք երկար ճանապարհ ունենք անցնելու»: Ի պատասխան` ՀԲ գրասենյակի ղեկավար Ա. Վարուդակիսը նշեց. «այսօր կարող ենք դնել մեր համագործակցության հաջորդ փուլի առաջին կետը»:
Ա. Վարուդակիսի խոսքերով. « ՀԲ-ն Հայաստանի հետ աշխատելու ծրագիր ունի, որտեղ գործողությունների ծրագրում առաջնային նշանակություն է տրվում մրցակցային իրավիճակի բարելավմանը: Նպատակ կա խթանել ներդրումային նոր ծրագրեր, ինչը բիզնեսի զարգացման, մրցակցությունը խթանելու համար շատ կարևոր է, հատկապես` Թուրքիայի հետ սահմանի հնարավոր բացման համատեքստում»:
Հանձնաժողովի նախագահի ձևակերպմամբ` Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությամբ մրցակցային իրավիճակի բարելավման ճանապարհին նպատակ ունենք մի քանի կարևորագույն խնդիրներ լուծել. «ուժեղացնել Հանձնաժողովի իրավասությունները, կարողությունները, հստակեցնել դրանք առավելագույնս կիրառելու մեխանիզմները, բարձրացնել Հանձնաժողովի աշխատակիցների մասնագիտական որակը, հստակեցնել դատարաններում մրցակցության հարցերի քննման գործընթացները»:
Նշենք, որ համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է հուշագրի ստորագրում: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

Давид Арутюнян встретился с руководителем ВБ в Армении
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Давид Арутюнян встретился сегодня с руководителем армянского офиса Всемирного банка (ВБ) Аристомене Варудакисом, сообщает пресс-служба Государственной комиссии по защите экономической конкуренции.
«В Армении конкурентная ситуация и полномочия Комиссии нуждаются в реформировании. Я считаю, что нам предстоит долгий путь в этом направлении», - отметил Д.Арутюнян. Руководитель армянского офиса ВБ отметил, что «сегодняшняя встреча может стать первым пунктом следующего этапа сотрудничества».
По словам А.Варудакиса, «ВБ имеет программу сотрудничества с Арменией, в программе действий которой первоочередное значение придается улучшению конкурентной ситуации». «У нас есть намерение стимулировать инвестиционные программы, что очень важно для развития бизнеса, конкурентоспособности и особенно, в контексте возможного открытия границы с Турцией», - сказал А.Варудакис.
Согласно председателю комиссии, на пути к улучшению конкурентной ситуации в сотрудничестве с Всемирным банком преследуется цель решения нескольких важных задач – «усиление полномочий и возможностей Комиссии, определение механизмов их максимального применения, повышение уровня профессионализма сотрудников Комиссии, упорядочение процедур судебного обсуждения по вопросам конкуренции».