Բարելավվել է ճանապարհային կարգ ու կանոնը
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպեց «Ավտովարորդների իրավունքների պաշտպանության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
Բանախոսը տեղեկացրեց, որ 2006 թ.-ի ապրիլ ամսից ՀՀ նախագահի որոշման համաձայն սկսվել է ճանապարհային ոստիկանության ոլորտի փոփոխությունների գործընթացը, ըստ այդ գործընթացի նախատեսվել էր 39 միջոցառում:
«Բոլոր միջոցառումները կատարվել են, այլ հարց` թե ի՞նչ որակական արդյունք ունենք»,- ասաց Էդուրադ Հովհաննիսյանը և հավելեց, որ այդ որոշումից հետո ճանապարհներին քիչ թե շատ կարգ ու կանոն է ստեղծվել:
Է. Հովհաննիսյանը փաստեց, որ ճանապարհային կանոնակարգումը որոշ չափով կատարվել է Երևանի կենտրոնում, իսկ կենտրոնական շրջանից դուրս` ոչ այնքան, իսկ մարզերում ընդհանրապես բացակայում է ճանարհային կանոնակարգված երթևեկությունը:
Նա առաջարկեց, որ ճանապարհային ոստիկանությունը «ուշադրությունը բևեռի նաև մարզերին», քանի որ նման աշխատանք անելու համար ճանապարհային ոստիկանությունը համալրվել է «400 տոյոտա մակնիշի մեքենայով»:
«Այդ մեքենաները բարելավել են ճանապարհային ոստիկանության շարժական հսկողությունը»,- նշեց Է. Հովհաննսիյանը և հավելեց, որ ոստիկանների հավաստմամբ` ճանապարհային վերահսկողությունը ավելի արդյունավետ է դարձել:
Բանախոսը արձանագրեց, որ 2008 թ.-ին արձանագրվել է 411.000 ճանապարհային խախտում` 2007 թ.-ի 117.000-ի դիմաց: ՀԿ-ի նախագահը հավաստեց, որ խախտումների այդպիսի աճն էլ հենց ստիպել է կարգ ու կանոն հաստատել ճանապարհներին, սակայն այդ աշխատանքները դեռևս բավարար չեն համալիր ճանապարհային կարգուկանոն ունենալու համար:

Порядок на дорогах стал лучше
«Все мероприятия выполнены, другой вопрос, какие качественные результаты они имели», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель общественной организации «Центр защиты прав водителей автомашин» Эдуард Ованнисян, оценивая ситуацию на дорогах.
Как сообщил Э.Ованнисян, с апреля 2006 года, согласно решению президента Армении, начался процесс изменений в сфере дорожной полиции, в рамках которого было предусмотрено проведение 39 мероприятий. Он добавил, что после этого решения на дорогах более или менее установился порядок.
Э.Ованнисян констатировал, что систематизация на дорогах в некоторой степени выполнена в центре Еревана, а за ее пределами ситуация не очень хорошая, что касается областей, то систематизированное дорожное движение там вообще отсутствует. Он предложил дорожной полиции «обратить внимание на области», поскольку для осуществления таких работ дорожная полиция была оснащена «400 машинами марки «Toyota».
«Эти машины улучшили возможности мобильного контроля дорожной полиции», - отметил Э.Ованнисян, подчеркнув, что по свидетельству сотрудников полиции, дорожный контроль стал эффективнее.
Э.Ованнисян констатировал, что в 2008 году было зафиксировано 411.000 дорожно-транспортных нарушений против 117.000 в 2007 году. Председатель общественной организации заверил, что именно подобный рост нарушений вынудил к установлению порядка на дорогах, однако этих работ пока недостаточно для комплексного порядка.