ՀՀ նախագահին հավատարմագրեր է հանձնել Աչալ Կումար Մալհոթրան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Հնդկաստանի նորանշանակ դեսպան Աչալ Կումար Մալհոթրան:
Շնորհավորելով դիվանագետին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Ճշմարտություն է, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները շատ լավ են զարգանում և բարեկամական են, ճշմարտություն է նաև այն, որ մենք ցանկանում ենք դրանք հնարավորինս խորացնել: Մեր ժողովուրդները միմյանց գիտեն վաղուց` գրեթե հինգհարյուր տարի. հարաբերությունների ներկա մակարդակը խոսում է այն մասին, որ այդ ընթացքում չենք ունեցել լուրջ խնդիրներ, և տարիների փորձը մեզ համար օգտակար է նաև այսօր»:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով` «հնդկահայ համայնքն ամենանշանակալի և ծանրակշիռ համայնքներից մեկն է, և պատահական չէ, որ Հնդկաստանում է առաջին անգամ հրատարակվել հայատառ թերթ»:
«Պատմական խորը արմատները և երկու երկրների միջև խնդիրների բացակայությունը լավ հիմք են, որպեսզի մենք լավատես լինենք մեր հարաբերությունների ապագայի հանդեպ»,-ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Դեսպան Մալհոթրան իր հերթին նշել է, որ երկու երկրների միջև կա գերազանց փոխըմբռնում, և Հնդկաստանի կառավարությունը մտադիր է ավելի ամրապնդել կապերն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ մակարդակներում:
Խոսելով երկու ժողովուրդների միջև դարեր շարունակ գոյություն ունեցող փոխհարաբերությունների մասին` դիվանագետն ասել է, որ հայ առևտրականները հնդկական շուկաները հայտնաբերել են շատ ավելի վաղ, քան եվրոպացիները:
Նա կարևորել է հնդկահայերի մեծ դերը երկրի պատմության ողջ ընթացքում և շեշտել, որ նրանք այսօր էլ էական ներդրում ունեն Հնդկաստանի բազմակրոն, բազմամշակույթ ու բազմադեմ հասարակության մեջ:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է քաղաքական հարաբերությունների ամրապնդումը տնտեսական կապերով: Դեսպան Մալհոթրան ասել է, որ իր երկիրը մարդկային ռեսուրսների զարգացման ոլորտում մեծ առաջընթաց է գրանցել և հուսալի գործընկեր է:
Կողմերը գոհունակությամբ փաստել են նաև միջազգային ատյաններում հայ-հնդկական բավականին արդյունավետ համագործակցությունը, և երկու երկրների համար կարևորագույն հարցերի շուրջ միմյանց հավասարակշիռ վերաբերմունքը:
Հաջողություն մաղթելով նորանշանակ դեսպանին` Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նա կարևոր ներդրում կունենա երկկողմ համագործակցության հետագա ընդլայնման ու խորացման գործում: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

The newly appointed Ambassador of India to Armenia, Achal Kumar Malhotra, presented his credentials to the president of Armenia, Serzh Sargsyan.
Congratulating the Ambassador on appointment, President Serzh Sargsyan said: “It’s true that our friendly relations are developing well and we wish to deepen those as far as possible. Our peoples have known each other for five hundred years now, and the current level of relations indicates that we have never had serious problems.”
According to Serzh Sargsyan, the Indian Armenian community is one of the most influential ones, and it’s not accidental that the first Armenian newspaper was published in India.”
“The deep historic roots and the absence of problems between the two countries provide a good basis for being optimistic about the future of our relations,” the President stated.
Ambassador Malhotra noted, in turn, that the Indian government was willing to deepen the relations with Armenia in both bilateral and multilateral formats.
Speaking about the relations that exists between the two people for centuries the diplomat said that the Armenian traders have discovered the Indian markets long before than the Europeans.
Serzh Sargsyan attached importance to the reinforcement of political relations through development of economic ties.
Wishing success to the newly appointed Ambassador, President Sargsyan voiced hope that he would contribute to the further expansion and deepening of bilateral cooperation.