Օբաման ու Էրդողանը կքննարկեն հայ-թուրքական հարաբերությունները
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը ս.թ.դեկտեմբերի 7-ին կայցելի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Այս մասին Ռիա Նովոստի գործակալությանը հայտնել է Սպիտակ տան մամլո ծառայությունը:
«Նախագահ Բարաք Օբաման լավատեսությամբ է տրամադրված Թուրքիայի վարչապետի հետ սպասվելիք խորհրդակցություններին, որոնց ընթացքում կարծարծվեն երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում` Աֆղանստանում և Պակիստանում ընդհանուր ռազմավարության իրականացումը», - ասված է Սպիտակ տան հաղորդագրությունում:
Սպիտակ տունը նաև հայտնում է, որ կողմերը կքննարկեն տնտեսական համագործակցության ատիվացմանը, Կիպրոսի հիմնախնդրին, ինչպես նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր:
ԱՄՆ նախագահը և Թուրքիայի վարչապետը հանդիպման ընթացքում կանդրադառնան նաև Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի կարգավորման խնդրին: Հանդիպման օրակարգում ընդգրկված է նաև մարդու իրավունքների պահպանման թեման:

Обама и Эрдоган обсудят армяно-турецкие отношения
Премьер Турции Реджеп Тайип Эрдоган 7 декабря посетит Соединенные Штаты Америки, где состоится встреча турецкого премьера с президентом США Бараком Обамой. Об этом агентству РИА Новости сообщила пресс-служба Белого дома.
«Президент Барак Обама с оптимизмом смотрит на предстоящие консультации с турецким премьером, которые должны затронуть широкий спектр вопросов двусторонних отношений, в том числе, реализацию совместной стратегии в Афганистане и Пакистане»,- говорится в сообщении пресс-службы Белого дома.
Как сообщает Белый дом, Эрдоган и Обама также намерены обсудить вопрос активизации экономического сотрудничества, проблему Кипра, развитие армяно-турецких отношений и ближневосточное урегулирование. В повестке встречи будут включены также вопросы соблюдения прав человека.