Նառ Զանոլին. «Հայաստանն առաջատարների թվում կլինի»
Աշխատանքային այցով Երևան են ժամանել ՖԻԲԱ-Եվրոպայի գլխավոր քարտուղար Նառ Զանոլինը և գանձապահ Յան Բերտոլինգը: Եվրոպական բասկետբոլի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հանդիպել են Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ, ծանոթացել հայկական բասկետբոլի ենթակառուցվածքներին: Քննարկվել են մեր հանրապետությունում բասկետբոլի զարգացմանը վերաբերող ծրագրերի մանրամասները:
Նախքան Երևանից հեռանալը Նառ Զանոլինը և Յան Բերտոլինգը «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցի «Աշոտ Երկաթ» դահլիճում հանդիպեցին հայ լրագրողների հետ: ՖԻԲԱ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարեց, որ իրենք շահագրգռված են և հնարավորություններ կստեղծեն Հայաստանում բասկետբոլի զարգացման համար: Եվրոպական ֆեդերացիան կաջակցի մարզիչների, մրցավարների վերապատրաստման, խաղացողների քանակի ավելացման և կազմակերպչական մի շարք հարցերում:
«Զարգացման առումով, բնականաբար, պետությունն իր մարտավարությունն ունի` կապված դահլիճների վերանորոգման կամ կառուցման հետ: Բայց պետք է միշտ առաջին պլան մղել դրական միջավայրում խաղալու գործոնը: Նման պայմաններում բասկետբոլը զարգացման համար լուրջ խթան կստանա: Մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ տնտեսական ու ֆինանսական դժվարություններ կան Հայաստանում, բայց, հավատացեք, մեր երկրները նույնպես նման խնդիրներ ունեն: Եթե կարողանանք օգնել` ինչ-որ չափով հաղթահարելու այդ դժվարությունները, սպորտը, անկասկած, կշարունակի զարգանալ: Եվ հենց դրան էլ ձգտում ենք»,- նշեց Նառ Զանոլինը:
Նա խոսեց նաև այն մասին, որ Հայաստանի բնակչության թիվը բավարար է` բասկետբոլը զարգացնելու համար: Մեջբերելով մի քանի երկրների` Սլովենիայի, Մակեդոնիայի, Լիտվայի, Վրաստանի օրինակները, Զանոլինը եզրակացրեց, որ նրանք նույնպես չեն կարող պարծենալ բնակչության մեծ թվով, սակայն այսօր եվրոպական բասկետբոլում առաջատարների թվում են: Իսկ դա նշանակում է, որ այդ երկրները, բնականաբար, լավ դիրքեր են զբաղեցնում նաև համաշխարհային բասկետբոլում:
«Ես հավատում եմ, որ մի քանի տարի անց Հայաստանը նույնպես կարող է հայտնվել նշված երկրների շարքում: Կարևոր է, որ Հայաստանի կառավարությունը, ՖԻԲԱ-ն, մարզաձևի հայաստանյան ֆեդերացիան և մամուլը միասին աշխատեն: Այդ դեպքում, չեմ կասկածում, շատ շուտով հայաստանյան բասկետբոլն ակնառու հաջողությունների կհասնի»,- ավելացրեց ՖԻԲԱ-ի գլխավոր քարտուղարը:

Нар Занолин: «Армения будет среди лидеров»
В Армении с рабочим визитом находится генеральный секретарь ФИБА-Европы Нар Занолин и казначей Ян Бертолинг. Высокопоставленные лица европейского баскетбола встретились с президентом Федерации баскетбола Армении Грачья Ростомяном и ознакомились с инфраструктурами армянского баскетбола. Были обсуждены детали программ по развитию баскетбола в Армении.
Генеральный секретарь ФИБА-Европы Нар Занолин и Ян Бертолинг встретились до отъезда с армянскими журналистами в гостинице «Armenia Marriott» . Как сообщил генеральный секретарь ФИБА, они заинтересованы в развитии баскетбола в Армении и создадут для этого возможности. Европейская федерация поспособствует Армении в переподготовке тренеров, судей, в увеличении числа игроков и ряде других вопросов.
«В плане развития, естественно, у государства есть своя стратегия, в связи с ремонтом или строительством спортивных залов. Однако, фактор игры в позитивной и благоустроенной обстановке всегда должен быть на первом плане, это может стать серьезным стимулом для развития баскетбола. Мы прекрасно понимаем, что сегодня в Армении есть экономические и финансовые трудности, однако, поверьте, в наших странах эти проблемы также присутствуют. Если мы сможем помочь в какой-то степени преодолеть эти трудности, спорт, несомненно, будет продолжать развиваться. Именно к этому мы и стремимся», - отметил Нар Занолин.
Он подчеркнул также, что численность населения Армении достаточна для развития баскетбола, приведя примеры Словении, Македонии, Литвы, Грузии и отметив, что, несмотря на небольшое население, эти страны сегодня лидируют в европейском баскетболе.
«Я верю, что через несколько лет, Армения также может быть в ряду этих стран. Очень важно, что руководство Армении, ФИБА, Федерация баскетбола Армении и СМИ вместе работали. В этом случае, не сомневаюсь, армянский баскетбол в скором будущем достигнет ощутимых успехов», - добавил генеральный секретарь ФИБА