«Արևորդին» ամփոփվեց. Հանձնվեցին մրցանակները
Հոկտեմբերի 25-29-ը մեկնարկած «Արևորդի» միջազգային փառատոնը հինգ օր շարունակ բնապահպանական տոնակատարության էր վերածել մայրաքաղաքի առօրյան:
Ֆիլմերն ու միջոցառումները նախատեսված էին հասարակության բոլոր շերտերի համար` երեխաներից, երիտասարդներից մինչև բիզնես ոլորտ ու գործարարներ: Բազմաթիվ ռեժիսորներ, արվեստագետներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և ճանաչված բնապահպաններ մասնակցեցին փառատոնին:
Փառատոնի մեկնարկը ազդարարող դիմակահանդես-քայլերթը, Էկո-Էսքպո-ն, ցուցահանդեսները, պատանիների համար նախատեսված դասընթացները, սեմինար քննարկումները հասարակական քննարկումները կլիմայական փոփոխությունների, թափոնների վերամշակման ու ջրի խնդիրների մասին, հյուրերի ընդունելությունները տարբեր դեսպանատներում ու քաղաքապետարանում, ինչպես նաև` ֆիլմերի ցուցադրությունները մի շարք ցուցասրահներում հնարավորություն տվեցին տասնյակ հազարավոր մարդկանց մի քանի օրերի ընթացքում ներգրավվել բնապահապանական միջոցառումներում:
Փառատոնն այլևս ամփոփված է. նախ «Կանաչ սերունդ Հայաստան» քարոզարշավի շրջանակում կազմակերպված համահայկական նկարչական մրցույթի հաղթողների մրցանակները հանձնվեցին: Այսեղ տարբեր անվանակարգերում փոքրիկ նկարիչները ստացան ֆոտոխցիկ, տեսախցիկ և այլ մրցանակներ, իսկ «Իմ երազանքի քաղաքը» նկարչական մրցույթի երիտասարդ նկարիչները ստացան դրամական պարգևներ:
Փառատոնի փակմանը հիմնական մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահ Ռոնալդ Տոբիասը հայտարարեց հաղթողների անունները: Վայրի բնության մասին լավագույն ֆիլմ անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Էդգար Բարտենևի «Նյարմա» ֆիլմը (Գերմանիա), խրախուսական մրցանակ հանձնվեց Հերբերթ Օսթվալդին «Անտառի ոգին. Երկարականջ ցատկամուկ» (Գերմանիա) ֆիլմի համար:
Բնապահպանական խնդրի լավագույն հետազոտությունը անվանակարգում մրցանակ ստացավ Ֆրենի Ամստրոնգի «Հիմարության դարը» ֆիլմը (Մեծ Բրիտանիա), հատուկ մրցանակ ժյուրին շնորհեց Ինգե Ալթեմայեր «Այստեղ` բնապահպանություն, այնտեղ` մահ» (Գերմանիա/Ինդոնեզիա), ժյուրիի հատուկ մրցանակին արժանացավ նաև Տիգրան Պասկևիչյանի «Թեղուտ. զավակների հացը» ֆիլմը (Հայաստան):
Մանկական ֆիլմերի ժյուրիի նախագահ Մաիկկի Կանտոլան հայտարարեց հաղթող ֆիլմերը: 16-ից ցածր տարիքի ռեժիսորի հեղինակած լավագույն բնապահպանական ֆիլմ անվանակարգում մրցանակ հանձնվեց «Էկոքաղաքը և աղբի հրեշը» ֆիլմին (Իտալիա), ժյուրիի հատուկ մրցանակներ ստացան Ործաձորի «Արևորդի» էկո-ակումբի նկարահանած «Աստրագալուսի մայրամուտը» և Գառնի-Գողթ էկո-ակումբի` «Էհա» ֆիլմերը:
Լավագույն բնապահպանական կրթական ֆիլմ անվանակարգում մրցանակ շնորհվեց Ջոն Ուեբսթերի «Աղետի բաղադրատոմսեր» ֆիլմին (Ֆինլանդիա) և ժյուրիի հատուկ մրցանակ Լուցիե Ստամֆեստովայի «Սառնարանը» (Չեխիա) ֆիլմի համար:
Տեղեկատվական ծրագրում շնորհվեց ԵԱՀԿ կողմից սահմանված` Հանդիսատեսի մրցանակը` Յոսի Վայսլերի «Մահվան պատը» (Իսրայել) ֆիլմին:

Фестиваль «Ареворди» завершен – присуждены премии
Международный фестиваль по охране окружающей среды «Ареворди», проходивший с 25-го по 29-е октября, превратил столицу Армении в центр экологических мероприятий в течение пяти дней.
В рамках фестиваля были показаны фильмы для всех слоев общества – детей, молодежи, бизнесменов. Многочисленные режиссеры, искусствоведы, представители международных организаций и известные экологи участвовали в мероприятиях фестиваля. В ходе фестиваля были проведены образовательные курсы и семинары-обсуждения по климатическим изменениям, переработке промышленных отходов и очистке сточных вод, встречи в различных дипломатических представительствах и мэрии Еревана, что предоставило возможность десяткам тысяч людей в течение нескольких дней стать частью экологических мероприятий.
Фестиваль уже завершен, и в ходе торжественного мероприятия председатель основной конкурсной программы фестиваля Рональд Тобиас объявил имена победителей. В номинации лучший фильм о дикой природе победителем признана картина Эдгара Бартенева «Ньярма» (Германия), поощрительная премия была вручена Герберту Оствальду за его работу «Душа леса: Долгоухий тушканчик» (Германия).
В номинации лучшее исследование экологических проблем премию получил Френи Амстронг за фильм «Век глупости» (Великобритания), специальная премия жюри досталась Инге Альтемаер за картину «Здесь охрана природы – там смерть» (Германия/Индонезия), специальной премии жюри удостоился также Тигран Паскевичян за работу «Техут: хлеб детей» (Армения).
В номинации экологических образовательных фильмов премия присуждена Джону Рубстеру за фильм «Рецепт бедствий» (Финляндия) и фильму Люцины Стамфестовой «Холодильник» (Чехия). В информационной программе установленная ОБСЕ Зрительская премия досталась Ёси Вайселеру за картину «Стена смерти» (Израиль).
Напомним, что генеральным спонсором и со-организатором международного фестиваля по охране окружающей среды «Ареворди» является компания «ВиваСелл-МТС».