Ավանդական կուսակցությունները համագործակցում են
«Վերջին ամիսների ընթացքում սփյուռքի տարբեր գաղութներում երեք ավանդական կուսակցությունները` Ռամկավար ազատական կուսակցությունը, Սոցիալ-դեմոկրատական հնչակյան կուսակցությունը և Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը բազմաթիվ համատեղ հայտարարություններ են ստորգրել, բազմաթիվ համատեղ ակցիաներ և միջոցառումներ են կազմակերպել, որոնք, հիմնականում, նվիրված են եղել հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլին, արձանագրություններին և Ղարաբաղյան հարցին»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Այդ հանդիպումների թվում Վ. Հովհաննիսյանը նշեց նաև օրերս Երևանում` ՀՅԴ բյուրոյում, տեղի ունեցած երեք ավանդական կուսակցությունների հանդիպման մասին: Նա միանգամայն բնական համարեց համագործակցությունը ավանդական կուսակցությունների միջև` ընդգծելով, որ ծրագրային դրույթները` Հայ դատին և ազգային հարցերին վերաբերող, շատ մոտ են իրար:
Վ. Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց նաև, որ հանդիպումների ժամանակ քննարկվել է հետագա համագործակցության ձևաչափը, համատեղ միջոցառումների և գործողությունների իրականացումը Սփյուռքում և Հայաստանում:

Традиционные партии сотрудничают
«В течение последних месяцев в различных армянских общинах диаспоры три традиционные партии – «Рамкавар-Азатакан», Социал-демократическая партия «Гнчакян» и АРФ «Дашнакцутюн» подписали многочисленные совместные заявления, организовали общие акции и мероприятия, которые, в основном, были посвящены нынешнему этапу армяно-турецких отношений и Карабахскому урегулированию», - заявил в ходе беседы с журналистами в парламенте руководитель фракции АРФД Ваан Ованнисян.
Среди этих встреч, Ваан Ованисян отметил также встречу трех традиционных партий, состоявшуюся на днях в Бюро АРФ «Дашнакцутюн». Он счел сотрудничество между традиционными партиями вполне нормальным, подчеркнув, что у них очень близки программные положения, касающиеся «Ай Дата» и национальных вопросов.
В.Ованнисян сообщил также, что в ходе встреч обсуждался также формат дальнейшего сотрудничества, совместных мероприятий и реализация действий в Армении и Диаспоре.