Բաքվում հայրը բռնաբարել է որդուն բռնաբարողին
Հոկտեմբերի սկզբին Բաքվի Գարադաղ շրջանում 8 տարեկան տղա երեխա է բռնաբարվել: Շրջանի բնակիչ 17-ամյա Ռ.Վեզիրովը (անունները փոխված են) 8-ամյա Ն.Էյուբովին տարատեսակ խոստումներով մտցրել է Կամազ մակնիշի բեռնատար և ծեծելով բռնաբարել նրան:
Բեռնատարի մոտով անցնող Ա.Գադիրովը այդ տեսարանի ականատեսն է եղել և, առիթից օգտվելով, Ռ.Վեզիրովի հեռանալուց հետո, սպառնալով, որ կխայտառակի նրան, տղային բռնաբարել է նաև ինքը: Տեղի ունեցածի մասին կարճ ժամանակ հետո տեղեկանում է տղայի ընտանիքը: Բռնության ենթարկված տղայի հայրը` Յ.Էյուբովը, նրա եղբայր Վուգարը և ազգական Ա.Ահմեդովը փնտրում և մի քանի օր հետո գտնում են Ռ.Վեզիրովին:
Տղայի վրեժը լուծելու համար հայրը բռնաբարում է Ռ.Վեզիրովին և, նկարահանելով դա բջջային հեռախոսով, տարածում շրջանում: Ներկայում Ռ.Վեզիրովը, Ա.Գադիրովը, Ա.Ահմեդովը և Վ.Էյուբովը ձերբակալված են: Նրանց նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել:

Five men are being held in Azerbaijan on a charge of rape in connection with an incident in October when 8-year-old kid was sexually assaulted by 17 year-old teen (one of the detained men).
In October, the 17-year-old teen, a resident of a Garadagh district of Azerbaijan’s capital city of Baku, - court doesn’t voice his and other men’s names - raped a 8-year-old boy after luring him into truck. After he left the raped and beaten child, an accidental witness got on the truck and raped the kid threatening to tell everyone all these “shameful facts”.
The kid’s family soon heard about this incident. Kid’s father and 2 uncles started looking for offender teenager. As soon as they found him, kid’s father raped the teen and recorded it on mobile camera. Later they spread this video all around.
Azerbaijan’s police learnt that some child and teen porn-movies are spread and unveiled this terrible crime. All men, involved in this incident, are arrested on charges with sexual violence and sexual violence against children. The investigation continues.